Menu

zielonekółka

architektura krajobrazu, ogrody, rośliny i nie tylko

maj w ogrodzie

zielonekolka

Maj to w ogrodzie jeden z piękniejszych miesięcy. Kwitnie masa kwiatów, a wszystkie rośliny bardzo intensywnie się rozwijają. Jest to też niestety miesiąc bardzo pracowity dla ogrodników.

Zacznijmy od trawnika

W tym czasie trawa rośnie bardzo intensywnie. Trzeba pamiętać o jej systematycznym koszeniu i zaopatrzeniu w nawóz. Najlepsze efekty uzyskamy kosząc trawnik co 7-10 dni i ścinając jednocześnie nie więcej niż 1/3 długości źdźbła. Do zasilania roślin polecam stosowanie nawozów długodziałających, które uwalniają składniki odżywcze nawet do kilku miesięcy.

  Dzięki tym zabiegom trawnik odzyska ładny, zielony wygląd, zagęści się i będzie doskonałym miejscem zabaw oraz tłem dla pozostałych roślin. Jeżeli trawa była po zimie w złym stanie, to trzeba niestety włożyć nieco więcej wysiłku w jej regenerację a zabiegi pielęgnacyjne zacząć już w kwietniu.

 

 

Cięcie krzewów  kwitnących wczesną wiosną.

Po przekwitnięciu krzewów, które zakwitły wczesną wiosną należy wykonać cięcie odmładzające tych roślin. Do tej grupy należą między innymi: migdałowce (trójklapowy i karłowy), porzeczki (złota i krwista), tawuły (wczesna, śliwolistna i popielata), forsycje. Wycinamy bardzo nisko stare pędy, aby odmłodzić krzew i poprawić ich pokrój, natomiast pozostałe przycinamy na wysokości ok. 2/3. Nawozimy rośliny nawozami wieloskładnikowymi. Polepszy to wygląd roślin i zapewni kwitnienie w przyszłym roku.

Rośliny cebulowe

W tym czasie trzeba także usunąć zwiędłe kwiaty wcześnie kwitnących roślin cebulowych takich jak: hiacynt, narcyz, krokus, cebulica czy śnieżnik, oraz wcześnie kwitnących odmian tulipanów. Należy to zrobić zanim zawiążą się nasion, co osłabia cebulki. Jeśli kępy roślin cebulowych, kwitnących wczesną wiosną rosły zbyt gęsto, warto je wykopać (w momencie, gdy liście już zasychają), rozdzielić, przesuszyć i posadzić na nowym miejscu. Bulwy i cebulki można też przechować w chłodnym miejscu i posadzić dopiero jesienią. W tym miesiącu  sadzimy także cebule i bulwy roślin niezimujących w gruncie takich jak dalie, mieczyki, krokosmie, brodie, kanny, szczawik Deppego i begonie bulwiaste,  które nadają się zarówno do ogrodów jak i do skrzynek, na balkony i tarasy.

 

Krzewy ozdobne

Maj to dobry czas na sadzenie wszelkiego rodzaju krzewów ozdobnych sprzedawanych w pojemnikach. Szczególnie popularne są w tym czasie różaneczniki i azalie, które zaczynają właśnie pięknie kwitnąć.

Rośliny jednoroczne

Druga połowa miesiąca to już bezpieczny czas na wysadzenie sadzonek kwiatów jednorocznych, oraz roślin balkonowych wrażliwych na mrozy. Przed wysadzeniem na miejsca stałe, warto na początku maja zahartować rozsady kwiatów oraz kiełkujące już bulwy i cebulki.

Jeżeli chcemy aby nasz ogród zdobiły kwiaty jednoroczne (wysiewane bezpośrednio do gruntu), to jest to odpowiedni moment na wykonanie tej czynności. 

 

 

Okres wzmożonego wzrostu nie omija niestety chwastów, których cała masa pojawia sie na rabatach. Nie pozostaje więc nic innego jak ich systematyczne usuwanie. Pomocne przy walce z nimi jest oczywiście układanie na rabatach odpowiedniej agrowłókniny, oraz ściółkowanie podłoża korą lub innym materiałem przepuszczalnym. Nie jest to  jednak rozwiązanie doskonałe i trochę pracy nadal pozostaje do wykonania.

 

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • aktana

  Ale pięknie w Twoim ogrodzie. U mnie skromniusio. Miło zatem popatrzeć na te cudeńka.

  Pozdrawiam serdecznie

 • zielonekolka

  Dziękuję ale to akurat roślinki z arboretum w Kórniku.
  U mnie aż tyle by się nie zmieściło.

 • michailll

  Halo halo. Jak tam zdrówko, co nowego, ciekawego słychać. czekamy na jakiś nowy wpis. Do usłyszenia.

 • zielonekolka

  Niestety brak czasu nie pozwala mi chwilowo na zajmowanie się blogiem ale obiecuję, że jak tylko się uporam ze wszystkimi zleceniami coś nowego się pojawi.

© zielonekółka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci