architektura krajobrazu, ogrody, rośliny i nie tylko
Blog > Komentarze do wpisu

zagospodarowanie balkonu

Nawet najmniejszy balkon może stać się dla naszego mieszkania oazą zieleni i cieszyć jego mieszkańców widokiem kwiatów, zapachem ziół i cieniem rzucanym przez liście.

Jeżeli mamy trochę chęci i miejsca oczywiście, możemy nawet na 10 piętrze wieżowca stworzyć atrakcyjne miejsce wypoczynku wśród zieleni.

Poniżej propozycja zagospodarowania balkonu w bloku przy ul. Katowickiej w Poznaniu. W takim miejscu można odpocząć, poczytać książkę lub zjeść posiłek na świeżym powietrzu.

Często problemem przy zagospodarowywaniu tego typu miejsc są silne wiatry wiejące na większej wysokości (tak jak w tym przypadku) lub zbytnie nasłonecznienie. Trzeba wówczas pamiętać o zastosowaniu roślin odpornych, dobrze znoszących okresowe przesuszenie. Jeżeli słońca jest niewiele to pozostają nam rośliny cieniolubne.


 


Ważny jest też odpowiedni dobór mebli i pojemników na rośliny aby spełniały one zarówno funkcje użytkowe ale też były elementem dekoracyjnym ponieważ będziemy je codziennie oglądać z okien salonu.

 


Dobierając rośliny warto pamiętać o kilku sztukach zimozielonych aby także w zimie zdobiły nasz balkon. Nie można jednak pominąć kwitnących roślin jednorocznych, które dają nam corocznie swobodę zmiany aranżacji. Do obsadzenia donic świetnie nadają się też rośliny użytkowe jak zioła czy drobne krzewinki owocowe: poziomki czy truskawki pnące. 


sobota, 12 maja 2012, zielonekolka

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: