Menu

zielonekółka

architektura krajobrazu, ogrody, rośliny i nie tylko

zagospodarowanie balkonu

zielonekolka

Nawet najmniejszy balkon może stać się ozdobą i dopełnieniem mieszkania  i cieszyć jego mieszkańców widokiem kwiatów, zapachem ziół i cieniem rzucanym w upalne dni.

Jeżeli mamy trochę chęci i miejsca  możemy nawet na 10 piętrze wieżowca stworzyć atrakcyjne miejsce wypoczynku wśród zieleni.

Poniżej propozycja zagospodarowania balkonu w bloku przy ul. Katowickiej w Poznaniu. W takim balkonie  można odpocząć, poczytać książkę lub zjeść posiłek na świeżym powietrzu.

Często problemem przy zagospodarowywaniu tego typu miejsc są silne wiatry wiejące na większej wysokości (tak jak w tym przypadku,) lub zbytnie nasłonecznienie. Trzeba wówczas pamiętać o zastosowaniu roślin odpornych, dobrze znoszących okresowe przesuszenie. Jeżeli słońca jest niewiele to pozostają nam rośliny cieniolubne.

 

 

 

Ważny jest też odpowiedni dobór mebli i pojemników na rośliny, które będą spełniały zarówno funkcje użytkowe, jak i dekoracyjne. Pamiętajmy, że codziennie będziemy na nie patrzeć przez okno salonu z którym powinny współgrać stylistycznie.

 

 

Dobierając rośliny warto pamiętać o zastosowaniu kilku sztuk gatunków zimozielonych, które także w zimie będą zdobiły nasz balkon. Nie można jednak pominąć kwitnących roślin jednorocznych, które dają nam corocznie swobodę zmiany aranżacji. Do obsadzenia donic świetnie nadają się też rośliny użytkowe jak zioła, czy drobne krzewinki owocowe: poziomki,  truskawki pnące,lub nawet  winogrona.

 

 

 

 

© zielonekółka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci