architektura krajobrazu, ogrody, rośliny i nie tylko
Blog > Komentarze do wpisu

PROJEKT MAŁEGO OGRODU PRZY SZEREGOWCU W LUBONIU

To propozycja dla osób, które chcą efektywnie wykorzystać niewielki fragment ziemi przynależący do segmentu w zabudowie szeregowej. Taki teren, przez dewelopera szumnie zwany ogrodem, jest trudny do zagospodarowania ze względu na niewielki rozmiar oraz konieczność wnoszenia wszystkich materiałów przez wnętrze domu.


Najczęściej właściciele decydują się na posianie trawy i obsadzenie ogrodzenia tujami. Jest to rozwiązanie o tyle nietrafione, że posiadanie trawnika generuje cotygodniowe koszenie i jeżdżenie kosiarką przez salon. Kosiarkę trzeba oczywiście mieć gdzie trzymać a skoszoną trawę gdzie wyrzucić. Druga sprawa to efekt jaki osiągniemy po kilku latach gdy tuje już podrosną wzdłuż i wszerz a w ogródku zrobi się cieniście i jeszcze ciaśniej. 


W takich sytuacjach najczęściej proponuję więc utwardzenie nawierzchni i posadzenie niewymagających szczególnej troski roślin w specjalnie przygotowanych skrzyniach, donicach czy na rabatach. 


W tym przypadku klientce zależało na stworzeniu trwałego miejsca do siedzenia dla dorosłych. Osłoniętego od sąsiednich działek. Co osiągnęliśmy dzięki budowie ławek (wewnątrz znajdują się schowki na narzędzia ogrodnicze i inne sprzęty) i ustawieniu donic z kratkami i podporami na rośliny po obu stronach ogrodu.


Ścianę na wprost okien pozostawiłam z częściowo otwartym widokiem ponieważ nie było potrzeby osłaniani się z tamtej strony. W tym miejscu została też wkomponowana ścianka z łupka z wbudowaną wodną kaskadą , która będzie ładnie widoczna przez okno  jadalni.


Pozostały teren pozostał pusty aby stworzyć miejsce do zabawy dla dzieci lub umożliwić wstawienie innych urządzeń ogrodowych.


Do obsadzenia tarasu zaproponowałam rośliny zimozielone, kwitnące krzewy i byliny oraz trawy ozdobne a także pnącza, które oplotą drewniane konstrukcje.

Całość prezentuje się bardzo efektownie a dzięki zastosowanym naturalnym materiałom długo będzie wyglądała stylowo i nowocześnie.

Jest to jednak zdecydowanie bardziej pracochłonne i kosztowne rozwiązanie od trawnika i tuj. Proponuję jednak rozważyć taką propozycję ponieważ spędzenie niedzielnego poranka w ładnym , zielonym otoczeniu jest bezcenne.


środa, 23 października 2013, zielonekolka

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: kamila, *.sta.tvknaszapraca.pl
2014/04/02 14:49:27
bardzo ciekawy projekt:) Pozdrawiam
-
2014/04/03 14:37:10
bardzo dziękuję