architektura krajobrazu, ogrody, rośliny i nie tylko
Blog > Komentarze do wpisu

Pomysł na zagospodarowanie zacienionej rabaty przed domem

Dziś chciałabym zaproponować wam pomysł na zagospodarowanie zacienionego miejsca przed domem. Wejście do budynku znajduje się od strony północnej i słońce zagląda tu tylko późnym popołudniem. Musimy więc dobrać gatunki, które zadowolą się niewielką ilością promieni słonecznych. Problemem jest tu jednak nie tylko konieczność zaproponowania roślin cienioznośnych ale też takich, które będą dobrze wyglądały przez większą część roku. Trzeba bowiem pamiętać , iż jest to reprezentacyjny fragment ogrodu.

projekt ogrodu czerwonak

Poza rabatami musi się tu znaleźć także miejsce na komunikację. Najciemniejszy kąt, przy samych drzwiach został zaprojektowany w formie dużego podestu, natomiast pod oknami i wzdłuż ściany garażu wygospodarowane zostało miejsce na rośliny aby ilość nawierzchni utwardzonych nie była przytłaczająca.

Dobrym rozwiązaniem w tego typu miejscach jest stworzenie trwałej kompozycji ścieżek, schodów i gazonów na rośliny, które już same w sobie będą tworzyły ciekawą aranżację. To odwróci uwagę od nieciekawie wyglądających w okresie zimowym roślin a także zminimalizuje ilość niezagospodarowanej ziemi, która będzie w cieniu wydeptywana i brzydka ponieważ trawa nie będzie tu dobrze rosła.

zacienione miejsce w ogrodzie

 Moja propozycja to połączenie nawierzchni z nieregularnych płyt chodnikowych, uzupełnionych tłuczniem granitowym z podkładami drewnianymi. Postanowiłam stworzyć też trzy donice na rośliny, które uporządkują zieleń i w prosty sposób zorganizują przestrzeń. Dwie z nich wykonane mogą zostać z kostki granitowej, czyli z tego samego materiału co schody i podest, a jedna z drewna. Donice i ścieżka są umieszczone na trzech poziomach, co wygląda ciekawiej i lepiej wyeksponuje rośliny.

Pierwsze rozwiązanie to propozycja do zachodniej części Polski ponieważ w kompozycji zostały wykorzystane rośliny o mniejszej mrozoodporności. Główną ozdobą aranżacji jest delikatny klon palmowy o ażurowych liściach w kolorze ciemnej wiśni. W okresie zimowym obecność czterech gatunków zimozielonych oraz trawy ozdobnej zapewni ciekawy wygląd rabat.

zacieniona rabata

1. Taxus baccata 'Viridis' - cis pośredni

2. Aruncus aethusifolius - parzydło blekolistne

3. Pachysandra terminalis - runianka japońska

4. Buxus sempervirens - bukszpan wieczniezielony (formowany w kule średnicy ok. 80 cm)

5. Heuchera hybrida 'Delta Dawn' - żórawka

6. Carex muskingumensis - turzyca muskegońska

7. Acer palmatum 'Dissectum Nigrum' - klon palmowy

8. Vinca minor - barwinek pospolity

9. Astilbe japonica 'Deutschland' - tawułka japońska

10. Cornus canadensis - dereń kanadyjski

Drugie rozwiązanie, to propozycja bardzo prosta. Oparta niemal wyłącznie na roślinach zimozielonych i trawach ozdobnych. Taka kompozycja będzie wyglądała prawie tak samo przez większość roku. Wiosną najbardziej ozdobne będą kwitnące różaneczniki, które wynagrodzą nie w pełni rozwinięte jeszcze trawy i kiełkujące dopiero funkie.

1. Calamagostis acutiflora 'Karl Foerster' - trzcinnik ostrokwiatowy

2. Hosta hybrida 'Clifford's Forest Fire' - funkia

3. Taxus baccata - cis pospolity (strzyzony do ok. 120 cm)

4.Rhododendron - różanecznki

5.Rhododendron - różanecznik z grupy jakuszimani

6.Carex morrowii 'Silver Sceptre'

Trzecie rozwiązanie, to kompozycja krzewów liściastych i bylin o kontrastujących ze sobą kolorach i kształtach liści, które odegrają większą rolę ozdobną niż niepozorne kwiaty zastosowanych gatunków.

rośliny do cienia

1. Berberis thunbergii 'Erecta' - berberys Thunberga

2. Jamium maculatum - jasnota plamista

3. Berberis thunbergii 'Helmond Pillar' - berberys Thunberga

4. Alchemilla molis - przywrotnik ostroklapowy

5. Pennisetum alopecuroides 'Hameln' - rozpelnica japońska

6. Heuchera hybrida 'Crimson Curis' - żurawka

piątek, 13 czerwca 2014, zielonekolka

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2014/09/30 07:41:06
Ciekawe rozwiązania, na które właśnie w przypadkach takich zacienionych miejsc, blisko ścian człowiek nie ma pomysłu na ich rozwiązanie
-
Gość: Silikony Marcolla, 64.62.219.*
2016/09/14 11:25:20
Bardzo ciekawe rozwiązanie.