Menu

zielonekółka

architektura krajobrazu, ogrody, rośliny i nie tylko

OKRYWANIE ROŚLIN NA ZIMĘ

zielonekolka

 

Mroźne, bezśnieżne zimy to ciężki czas dla większości roślin ogrodowych. Część z nich , szczególnie nasze rodzime gatunki, bez uszczerbku dotrwają do wiosny. Niestety  tym wrażliwszym egzemplarzom, nieprzystosowanym do naszych warunków klimatycznych,  trzeba czasami trochę pomóc. Najprostszym i skutecznym sposobem ochrony roślin przed mrozem jest okrywanie ich na zimę.

Projekty ogrodów Poznań

 

Przed zimnem  musimy ochronić zarówno nadziemne części,  jak i korzenie roślin , które także przy większych mrozach są narażone na uszkodzenia, co zazwyczaj kończy się śmiercią rośliny.

zima_101

Ochrona części nadziemnych
Najpopularniejszym  sposobem na osłonięcie roślin przed mrozem jest owinięcie ich szczelnie białą agrowłókniną zimową. Ten materiał nie tylko chroni przed niską temperaturą, ale także przepuszcza powietrze, co jest bardzo ważne, aby roślina się nie zaparzyła wewnątrz opakowania w słoneczne dni.Ten materiał dodatkowo odbija też promienie słoneczne, dzięki czemu temperatura wewnątrz nie wzrasta zbyt gwałtownie.
Jeśli nie mamy do owinięcia zbyt dużych roślin , których zasłonięcie stanowi czasami nie lada wyzwanie, to możemy zaopatrzyć się w gotowe rękawy, czy kaptury z agrowłókniny, które wystarczy tyko nasunąć na krzew i dobrze umocować na dole. Czasami są one ozdobione kolorowymi nadrukami, które będą stanowiły swego rodzaju dekorację zimowego ogrodu. Wokół roślin można też stworzyć chochoły ze słomy,  które należy jednak dobrze związać u góry, aby nie przepuszczały zbyt dużo wody opadowej. Czasami do osłaniania roślin przydadzą się też maty słomiane i bambusowe. którymi można okryć większe partie rabaty.

zima_12

Ochrona korzeni
 
Chroniąc rośliny przed mrozem trzeba również pamiętać o dokładnym  wyściółkowaniu gleby wokół korzeni, co zapobiegnie ich przemarzaniu oraz szybkiemu parowaniu wody z podłoża.
Na uszkodzenia korzeni z powodu silnego mrozu najbardziej narażone są rośliny uprawiane w pojemnikach, ponieważ podczas siarczystych mrozów może dojść do całkowitego zamarznięcia ziemi w donicy. Dlatego bardzo ważne jest, oprócz ściółkowania podłoża, także szczelne owijanie pojemników materiałem, który zapewni im dobrą izolację przed  zimnem. Można w tym celu użyć folii bąbelkowej,  tektury falistej, czy styropianu, a całość osłonić słomianką  lub  jutą, aby ich wygląd był bardziej estetyczny.

zima_81

 

Z zimowym zabezpieczaniem roślin trzeba jednak poczekać  do momentu, kiedy będzie to na prawdę niezbędne i kiedy temperatury na zewnątrz spadną poniżej zera. Zbyt wczesne owijanie  roślin może bowiem doprowadzić do ich przegrzania i  sprowokowania wegetacji u roślin, które już przygotowały się do zimowego odpoczynku.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • panikowskakatarzyna

    Dziekuje bardzo za tego posta! Gdyby nie on, moj piekny polski ogrod najpewniej stalby sie piesnia przeszlosci. Zlecilam zadanie stworzenia dla mnie pieknego ogrodu specjalistom, ale nie wpadlabym na to, ze trzeba sie nim potem jeszcze tak pieczolowicie opiekowac. Na szczescie trafilam przypadkiem na ten blog i on mnie usiwadomil.

© zielonekółka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci