Menu

zielonekółka

architektura krajobrazu, ogrody, rośliny i nie tylko

FACHOWE PORADY

OKRYWANIE ROŚLIN NA ZIMĘ

zielonekolka

 

Mroźne, bezśnieżne zimy to ciężki czas dla większości roślin ogrodowych. Część z nich , szczególnie nasze rodzime gatunki, bez uszczerbku dotrwają do wiosny. Niestety  tym wrażliwszym egzemplarzom, nieprzystosowanym do naszych warunków klimatycznych,  trzeba czasami trochę pomóc. Najprostszym i skutecznym sposobem ochrony roślin przed mrozem jest okrywanie ich na zimę.

Projekty ogrodów Poznań

 

Przed zimnem  musimy ochronić zarówno nadziemne części,  jak i korzenie roślin , które także przy większych mrozach są narażone na uszkodzenia, co zazwyczaj kończy się śmiercią rośliny.

zima_101

Ochrona części nadziemnych
Najpopularniejszym  sposobem na osłonięcie roślin przed mrozem jest owinięcie ich szczelnie białą agrowłókniną zimową. Ten materiał nie tylko chroni przed niską temperaturą, ale także przepuszcza powietrze, co jest bardzo ważne, aby roślina się nie zaparzyła wewnątrz opakowania w słoneczne dni.Ten materiał dodatkowo odbija też promienie słoneczne, dzięki czemu temperatura wewnątrz nie wzrasta zbyt gwałtownie.
Jeśli nie mamy do owinięcia zbyt dużych roślin , których zasłonięcie stanowi czasami nie lada wyzwanie, to możemy zaopatrzyć się w gotowe rękawy, czy kaptury z agrowłókniny, które wystarczy tyko nasunąć na krzew i dobrze umocować na dole. Czasami są one ozdobione kolorowymi nadrukami, które będą stanowiły swego rodzaju dekorację zimowego ogrodu. Wokół roślin można też stworzyć chochoły ze słomy,  które należy jednak dobrze związać u góry, aby nie przepuszczały zbyt dużo wody opadowej. Czasami do osłaniania roślin przydadzą się też maty słomiane i bambusowe. którymi można okryć większe partie rabaty.

zima_12

Ochrona korzeni
 
Chroniąc rośliny przed mrozem trzeba również pamiętać o dokładnym  wyściółkowaniu gleby wokół korzeni, co zapobiegnie ich przemarzaniu oraz szybkiemu parowaniu wody z podłoża.
Na uszkodzenia korzeni z powodu silnego mrozu najbardziej narażone są rośliny uprawiane w pojemnikach, ponieważ podczas siarczystych mrozów może dojść do całkowitego zamarznięcia ziemi w donicy. Dlatego bardzo ważne jest, oprócz ściółkowania podłoża, także szczelne owijanie pojemników materiałem, który zapewni im dobrą izolację przed  zimnem. Można w tym celu użyć folii bąbelkowej,  tektury falistej, czy styropianu, a całość osłonić słomianką  lub  jutą, aby ich wygląd był bardziej estetyczny.

zima_81

 

Z zimowym zabezpieczaniem roślin trzeba jednak poczekać  do momentu, kiedy będzie to na prawdę niezbędne i kiedy temperatury na zewnątrz spadną poniżej zera. Zbyt wczesne owijanie  roślin może bowiem doprowadzić do ich przegrzania i  sprowokowania wegetacji u roślin, które już przygotowały się do zimowego odpoczynku.

Pomysł na zagospodarowanie zacienionej rabaty przed domem

zielonekolka
Dziś chciałabym podpowiedzieć Wam jak zagospodarować zacienione miejsce przed domem. W moim projekcie wejście do budynku znajduje się od strony północnej i słońce zagląda tu tylko późnym popołudniem. Z tego powodu musimy brać pod uwagę tylko gatunki roślin, które zadowolą się niewielką ilością promieni słonecznych. Problemem jest tu jednak nie tylko konieczność zaproponowania roślin cienioznośnych ale też takich, które będą dobrze wyglądały przez większą część roku. Trzeba bowiem pamiętać , iż jest to reprezentacyjny fragment ogrodu.

projekt ogrodu czerwonak

Poza rabatami musi się tu znaleźć także miejsce na komunikację. Najciemniejszy kąt, przy samych drzwiach zaprojektowałam w formie dużego podestu, natomiast pod oknami i wzdłuż ściany garażu wygospodarowane zostało miejsce na rośliny, aby ilość nawierzchni utwardzonych nie była przytłaczająca.
 
DOBRA RADA:)
Dobrym rozwiązaniem w tego typu miejscach jest stworzenie takiej kompozycji ścieżek, schodów i gazonów na rośliny, które już same w sobie będą tworzyły ciekawą aranżację. To odwróci uwagę od nieciekawie wyglądających w okresie zimowym roślin, a także zminimalizuje ilość niezagospodarowanej ziemi, która często deptana będzie wyglądała nieatrakcyjnie, ponieważ trawa nie będzie tu dobrze rosła.

zacienione miejsce w ogrodzie

 Moja propozycja to połączenie nawierzchni z nieregularnych płyt chodnikowych, uzupełnionych tłuczniem granitowym, z recyklingowanymi  drewnianymipodkładami kolejowymi. Postanowiłam stworzyć też trzy donice na rośliny, które uporządkują zieleń i w prosty sposób zorganizują przestrzeń. Dwie z nich wykonane mogą zostać z kostki granitowej, czyli z tego samego materiału co schody i podest, a jedna z drewna. Donice i ścieżka są umieszczone na trzech poziomach, co wygląda ciekawie i lepiej wyeksponuje rośliny.
Pierwsze rozwiązanie to propozycja do zachodniej części Polski ponieważ w kompozycji zostały wykorzystane rośliny o mniejszej mrozoodporności. Główną ozdobą aranżacji jest delikatny klon palmowy o ażurowych liściach w kolorze ciemnej wiśni. W okresie zimowym obecność czterech gatunków zimozielonych krzewów oraz trawy ozdobnej zapewni ciekawy wygląd rabat.

zacieniona rabata

1. Taxus baccata 'Viridis' - cis pośredni
2. Aruncus aethusifolius - parzydło blekolistne
3. Pachysandra terminalis - runianka japońska
4. Buxus sempervirens - bukszpan wieczniezielony (formowany w kule średnicy ok. 80 cm)
5. Heuchera hybrida 'Delta Dawn' - żórawka
6. Carex muskingumensis - turzyca muskegońska
7. Acer palmatum 'Dissectum Nigrum' - klon palmowy
8. Vinca minor - barwinek pospolity
9. Astilbe japonica 'Deutschland' - tawułka japońska
10. Cornus canadensis - dereń kanadyjski
Drugie rozwiązanie, to propozycja bardzo prosta. Oparta niemal wyłącznie na roślinach zimozielonych i trawach ozdobnych. Taka kompozycja będzie wyglądała prawie tak samo przez większość roku. Wiosną najbardziej ozdobne będą kwitnące różaneczniki, które wynagrodzą nie w pełni rozwinięte jeszcze trawy i kiełkujące dopiero funkie.

1. Calamagostis acutiflora 'Karl Foerster' - trzcinnik ostrokwiatowy

2. Hosta hybrida 'Clifford's Forest Fire' - funkia
3. Taxus baccata - cis pospolity (strzyzony do ok. 120 cm)
4.Rhododendron - różanecznki
5.Rhododendron - różanecznik z grupy jakuszimani
6.Carex morrowii 'Silver Sceptre'
Trzecie rozwiązanie, to kompozycja krzewów liściastych i bylin o kontrastujących ze sobą kolorach i kształtach liści, które odegrają większą rolę ozdobną niż niepozorne kwiaty zastosowanych gatunków.

rośliny do cienia

1. Berberis thunbergii 'Erecta' - berberys Thunberga

2. Jamium maculatum - jasnota plamista
3. Berberis thunbergii 'Helmond Pillar' - berberys Thunberga
4. Alchemilla molis - przywrotnik ostroklapowy
5. Pennisetum alopecuroides 'Hameln' - rozpelnica japońska
6. Heuchera hybrida 'Crimson Curis' - żurawka

maj w ogrodzie

zielonekolka

Maj to w ogrodzie jeden z piękniejszych miesięcy. Kwitnie masa kwiatów, a wszystkie rośliny bardzo intensywnie się rozwijają. Jest to też niestety miesiąc bardzo pracowity dla ogrodników.

Zacznijmy od trawnika

W tym czasie trawa rośnie bardzo intensywnie. Trzeba pamiętać o jej systematycznym koszeniu i zaopatrzeniu w nawóz. Najlepsze efekty uzyskamy kosząc trawnik co 7-10 dni i ścinając jednocześnie nie więcej niż 1/3 długości źdźbła. Do zasilania roślin polecam stosowanie nawozów długodziałających, które uwalniają składniki odżywcze nawet do kilku miesięcy.

  Dzięki tym zabiegom trawnik odzyska ładny, zielony wygląd, zagęści się i będzie doskonałym miejscem zabaw oraz tłem dla pozostałych roślin. Jeżeli trawa była po zimie w złym stanie, to trzeba niestety włożyć nieco więcej wysiłku w jej regenerację a zabiegi pielęgnacyjne zacząć już w kwietniu.

 

 

Cięcie krzewów  kwitnących wczesną wiosną.

Po przekwitnięciu krzewów, które zakwitły wczesną wiosną należy wykonać cięcie odmładzające tych roślin. Do tej grupy należą między innymi: migdałowce (trójklapowy i karłowy), porzeczki (złota i krwista), tawuły (wczesna, śliwolistna i popielata), forsycje. Wycinamy bardzo nisko stare pędy, aby odmłodzić krzew i poprawić ich pokrój, natomiast pozostałe przycinamy na wysokości ok. 2/3. Nawozimy rośliny nawozami wieloskładnikowymi. Polepszy to wygląd roślin i zapewni kwitnienie w przyszłym roku.

Rośliny cebulowe

W tym czasie trzeba także usunąć zwiędłe kwiaty wcześnie kwitnących roślin cebulowych takich jak: hiacynt, narcyz, krokus, cebulica czy śnieżnik, oraz wcześnie kwitnących odmian tulipanów. Należy to zrobić zanim zawiążą się nasion, co osłabia cebulki. Jeśli kępy roślin cebulowych, kwitnących wczesną wiosną rosły zbyt gęsto, warto je wykopać (w momencie, gdy liście już zasychają), rozdzielić, przesuszyć i posadzić na nowym miejscu. Bulwy i cebulki można też przechować w chłodnym miejscu i posadzić dopiero jesienią. W tym miesiącu  sadzimy także cebule i bulwy roślin niezimujących w gruncie takich jak dalie, mieczyki, krokosmie, brodie, kanny, szczawik Deppego i begonie bulwiaste,  które nadają się zarówno do ogrodów jak i do skrzynek, na balkony i tarasy.

 

Krzewy ozdobne

Maj to dobry czas na sadzenie wszelkiego rodzaju krzewów ozdobnych sprzedawanych w pojemnikach. Szczególnie popularne są w tym czasie różaneczniki i azalie, które zaczynają właśnie pięknie kwitnąć.

Rośliny jednoroczne

Druga połowa miesiąca to już bezpieczny czas na wysadzenie sadzonek kwiatów jednorocznych, oraz roślin balkonowych wrażliwych na mrozy. Przed wysadzeniem na miejsca stałe, warto na początku maja zahartować rozsady kwiatów oraz kiełkujące już bulwy i cebulki.

Jeżeli chcemy aby nasz ogród zdobiły kwiaty jednoroczne (wysiewane bezpośrednio do gruntu), to jest to odpowiedni moment na wykonanie tej czynności. 

 

 

Okres wzmożonego wzrostu nie omija niestety chwastów, których cała masa pojawia sie na rabatach. Nie pozostaje więc nic innego jak ich systematyczne usuwanie. Pomocne przy walce z nimi jest oczywiście układanie na rabatach odpowiedniej agrowłókniny, oraz ściółkowanie podłoża korą lub innym materiałem przepuszczalnym. Nie jest to  jednak rozwiązanie doskonałe i trochę pracy nadal pozostaje do wykonania.

 

marzec w ogrodzie

zielonekolka

Jeszcze zima w pełni ale z każdym dniem ta sytuacja może się zmienić, dlatego postanowiłam zamieścić kilka podpowiedzi co warto, a co należy zrobić w ogrodzie w tym miesiącu.

Przedwiośnie to okres szczególnie niebezpieczny dla wielu roślin ponieważ temperatury w ciągu dnia potrafią już wzrastać znacząco powyżej zera natomiast w nocy zdarzają się silne przymrozki. Jest to najczęściej przyczyna przemarzania młodych pąków na roślinach liściastych.


 

okrycie zimowe

Jeżeli temperatury już się ustabilizowały to należy zacząć usuwać zimowe okrycia roślin. Należy to jednak zrobić stopniowo i jeśli zdarzają się jeszcze przymrozki to tylko rozchylić włókninę a nie usuwać całość. Najlepiej zrobić to w niezbyt słoneczny dzień aby oszczędzić roślinie zbyt dużego skoku temperatury.

rośliny iglaste

Roślinom iglastym (oraz zimozielonym liściakom) może w tym czasie zagrażać tzw. susza fizjologiczna. Przyczyna tego zjawiska jest parowanie wody z igieł podczas silnego nasłonecznienia, które już często się zdarza a zamarznięte podłoże uniemożliwia jeszcze uzupełnienie przez roślinę jej poziomu. Jeśli więc nie ma mrozu to zacznijmy je delikatnie podlewać co pomaga w rozmarzaniu gruntu. Można też zdjąć w tym czasie ściółkę dookoła roślin, gdyż mocno wyściółkowana gleba dłużej rozmarza.

Jeżeli mamy drzewka owocowe to jest to także odpowiednia pora (no tak już w lutym) aby zająć się przycinaniem pielęgnacyjnym i formowaniem ich koron. Należy pamiętać o zabezpieczeniu ran po obcięciu odpowiednią, ogrodnicza maścią przeciwgrzybiczną.


 

Z bylinami nie ma na razie za dużo pracy (chwast yna szczęście jeszcze śpią). Te które zaczną kwitnąć wczesną wiosna za chwilę zaczną się wyłaniać spod ziemi więc pomóżmy im poprzez delikatne wzruszenie ziemi wokół no i usunięcie zeszłorocznych, zaschniętych, martwych części roślin i ewentualnej ściółki zimowej.

Trzeba jednak uważać z tymi pracami bo sporo roślin cebulowych już wychyliło z ziemi małe zielone wierzchołki i są narażone na uszkodzenia, a szkoda byłoby stracić ten piękny wiosenny akcent w ogrodzie.

Jeżeli chcemy mieć w tym roku w ogrodzie rośliny jednoroczne i warzywa to tez najwyższa pora zainteresować się tematem, ponieważ część z nich wymaga już wysiania.

Ach i jeszcze jedno jeśli chcecie posadzić rośliny kupione z gołym korzeniem to już teraz należy wyprawić się do centrum ogrodniczego i takowe nabyć a następnie niezwłocznie posadzić. W ten sposób najczęściej sprzedawane są drzewa owocowe ale nie tylko.

No i na koniec zostawiam trawnik, który właśnie wyłonił się spod śniegu. Przede wszystkim prawdopodobnie nie wygląda atrakcyjnie. Wystarczy kilka zabiegów pielęgnacyjnych a na pewno odzyska zeszłoroczny wigor. Na początek dajmy do końca rozmarznąć glebie. Zanim podłoże przeschnie jest bardzo miękkie i łatwo ulega zniszczeniu więc najlepiej by było po nim specjalnie nie chodzić J. Dobrze będzie na początku usunąć z niego tzw. Filc czyli resztki zaschniętej trawy i liści które hamują dopływ powietrza do korzeni (robimy to po prostu za pomocą grabi – to dobry trening po zimowym siedzeniu na kanapieJ) Nasz trawnik możemy jeszcze potraktować aeratorem lub wertykulatorem co także zwiększy dostęp powietrza i trochę rozluźni glebę (jeśli ziemia jest bardzo ciężka to można trawnik też po tych zabiegach piaskować) oraz  zwałować aby zniwelować nierówności. Jeśli natomiast po zimie pojawiły się dziury, zagłębienia czy inne uszkodzenia to można je uzupełnić ziemią z odpowiednimi nasionami trawy.


Teraz należy wyciągnąć jakiś wygodny fotel ogrodowy. Zrobić sobie gorącą herbatę i powygrzewać się w pierwszych promieniach wiosennego słońca.

Pozdrawiam Kasia

© zielonekółka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci