architektura krajobrazu, ogrody, rośliny i nie tylko
piątek, 13 czerwca 2014

Dziś chciałabym zaproponować wam pomysł na zagospodarowanie zacienionego miejsca przed domem. Wejście do budynku znajduje się od strony północnej i słońce zagląda tu tylko późnym popołudniem. Musimy więc dobrać gatunki, które zadowolą się niewielką ilością promieni słonecznych. Problemem jest tu jednak nie tylko konieczność zaproponowania roślin cienioznośnych ale też takich, które będą dobrze wyglądały przez większą część roku. Trzeba bowiem pamiętać , iż jest to reprezentacyjny fragment ogrodu.

projekt ogrodu czerwonak

Poza rabatami musi się tu znaleźć także miejsce na komunikację. Najciemniejszy kąt, przy samych drzwiach został zaprojektowany w formie dużego podestu, natomiast pod oknami i wzdłuż ściany garażu wygospodarowane zostało miejsce na rośliny aby ilość nawierzchni utwardzonych nie była przytłaczająca.

Dobrym rozwiązaniem w tego typu miejscach jest stworzenie trwałej kompozycji ścieżek, schodów i gazonów na rośliny, które już same w sobie będą tworzyły ciekawą aranżację. To odwróci uwagę od nieciekawie wyglądających w okresie zimowym roślin a także zminimalizuje ilość niezagospodarowanej ziemi, która będzie w cieniu wydeptywana i brzydka ponieważ trawa nie będzie tu dobrze rosła.

zacienione miejsce w ogrodzie

 Moja propozycja to połączenie nawierzchni z nieregularnych płyt chodnikowych, uzupełnionych tłuczniem granitowym z podkładami drewnianymi. Postanowiłam stworzyć też trzy donice na rośliny, które uporządkują zieleń i w prosty sposób zorganizują przestrzeń. Dwie z nich wykonane mogą zostać z kostki granitowej, czyli z tego samego materiału co schody i podest, a jedna z drewna. Donice i ścieżka są umieszczone na trzech poziomach, co wygląda ciekawiej i lepiej wyeksponuje rośliny.

Pierwsze rozwiązanie to propozycja do zachodniej części Polski ponieważ w kompozycji zostały wykorzystane rośliny o mniejszej mrozoodporności. Główną ozdobą aranżacji jest delikatny klon palmowy o ażurowych liściach w kolorze ciemnej wiśni. W okresie zimowym obecność czterech gatunków zimozielonych oraz trawy ozdobnej zapewni ciekawy wygląd rabat.

zacieniona rabata

1. Taxus baccata 'Viridis' - cis pośredni

2. Aruncus aethusifolius - parzydło blekolistne

3. Pachysandra terminalis - runianka japońska

4. Buxus sempervirens - bukszpan wieczniezielony (formowany w kule średnicy ok. 80 cm)

5. Heuchera hybrida 'Delta Dawn' - żórawka

6. Carex muskingumensis - turzyca muskegońska

7. Acer palmatum 'Dissectum Nigrum' - klon palmowy

8. Vinca minor - barwinek pospolity

9. Astilbe japonica 'Deutschland' - tawułka japońska

10. Cornus canadensis - dereń kanadyjski

Drugie rozwiązanie, to propozycja bardzo prosta. Oparta niemal wyłącznie na roślinach zimozielonych i trawach ozdobnych. Taka kompozycja będzie wyglądała prawie tak samo przez większość roku. Wiosną najbardziej ozdobne będą kwitnące różaneczniki, które wynagrodzą nie w pełni rozwinięte jeszcze trawy i kiełkujące dopiero funkie.

1. Calamagostis acutiflora 'Karl Foerster' - trzcinnik ostrokwiatowy

2. Hosta hybrida 'Clifford's Forest Fire' - funkia

3. Taxus baccata - cis pospolity (strzyzony do ok. 120 cm)

4.Rhododendron - różanecznki

5.Rhododendron - różanecznik z grupy jakuszimani

6.Carex morrowii 'Silver Sceptre'

Trzecie rozwiązanie, to kompozycja krzewów liściastych i bylin o kontrastujących ze sobą kolorach i kształtach liści, które odegrają większą rolę ozdobną niż niepozorne kwiaty zastosowanych gatunków.

rośliny do cienia

1. Berberis thunbergii 'Erecta' - berberys Thunberga

2. Jamium maculatum - jasnota plamista

3. Berberis thunbergii 'Helmond Pillar' - berberys Thunberga

4. Alchemilla molis - przywrotnik ostroklapowy

5. Pennisetum alopecuroides 'Hameln' - rozpelnica japońska

6. Heuchera hybrida 'Crimson Curis' - żurawka

niedziela, 27 października 2013

Poniżej projekt zagospodarowania dużego ogrodu, który powstał przy nowym domu jednorodzinnym. Materiały użyte w ogrodzie nawiązują do tych zastosowanych przy wykończeniu budynku. Nawierzchnie wykonane są z kostki bazaltowej oraz z białych płyt betonowych Presstonn. Natomiast taras oraz obudowa wanny Spa wykonane są z drewna.

Projekt ogrodu chyby

Projekt ogrodu jest bardzo czytelny. Kształty rabat oparte są na planie koła i linii prostych. Całość ma korespondować ze stosunkowo nowoczesną bryłą budynku.

ogród chyby

Ogród frontowy został zagospodarowany w sposób otwarty. Większą część tej przestrzeni zajmują nawierzchnie utwardzone. Nie zastosowano też klasycznego ogrodzenia, którego rolę przejmuje zimozielony, strzyżony żywopłot z cisu.

wizualizacja 3d

Na życzenie inwestorów w ogrodzie oprócz dużej liczby roślin iglastych znalazło się też sporo kwitnących o każdej porze roku, krzewów i bylin.

wizualizacja ogrodu

Duży drewniany taras zapewnia miejsce na ustawienie zestawu wypoczynkowego oraz stworzenie zewnętrznej jadalni. Całość obsadzona została lawendą i różami. Niejako przedłużeniem tej przestrzeni jest obudowana drewnianymi podestami wanna Spa, która tonie w zieleni i zapewnia osłonięte od wzroku sąsiadów miejsce wypoczynku.

projekt ogrodu poznan

środa, 23 października 2013

To propozycja dla osób, które chcą efektywnie wykorzystać niewielki fragment ziemi przynależący do segmentu w zabudowie szeregowej. Taki teren, przez dewelopera szumnie zwany ogrodem, jest trudny do zagospodarowania ze względu na niewielki rozmiar oraz konieczność wnoszenia wszystkich materiałów przez wnętrze domu.


Najczęściej właściciele decydują się na posianie trawy i obsadzenie ogrodzenia tujami. Jest to rozwiązanie o tyle nietrafione, że posiadanie trawnika generuje cotygodniowe koszenie i jeżdżenie kosiarką przez salon. Kosiarkę trzeba oczywiście mieć gdzie trzymać a skoszoną trawę gdzie wyrzucić. Druga sprawa to efekt jaki osiągniemy po kilku latach gdy tuje już podrosną wzdłuż i wszerz a w ogródku zrobi się cieniście i jeszcze ciaśniej. 


W takich sytuacjach najczęściej proponuję więc utwardzenie nawierzchni i posadzenie niewymagających szczególnej troski roślin w specjalnie przygotowanych skrzyniach, donicach czy na rabatach. 


W tym przypadku klientce zależało na stworzeniu trwałego miejsca do siedzenia dla dorosłych. Osłoniętego od sąsiednich działek. Co osiągnęliśmy dzięki budowie ławek (wewnątrz znajdują się schowki na narzędzia ogrodnicze i inne sprzęty) i ustawieniu donic z kratkami i podporami na rośliny po obu stronach ogrodu.


Ścianę na wprost okien pozostawiłam z częściowo otwartym widokiem ponieważ nie było potrzeby osłaniani się z tamtej strony. W tym miejscu została też wkomponowana ścianka z łupka z wbudowaną wodną kaskadą , która będzie ładnie widoczna przez okno  jadalni.


Pozostały teren pozostał pusty aby stworzyć miejsce do zabawy dla dzieci lub umożliwić wstawienie innych urządzeń ogrodowych.


Do obsadzenia tarasu zaproponowałam rośliny zimozielone, kwitnące krzewy i byliny oraz trawy ozdobne a także pnącza, które oplotą drewniane konstrukcje.

Całość prezentuje się bardzo efektownie a dzięki zastosowanym naturalnym materiałom długo będzie wyglądała stylowo i nowocześnie.

Jest to jednak zdecydowanie bardziej pracochłonne i kosztowne rozwiązanie od trawnika i tuj. Proponuję jednak rozważyć taką propozycję ponieważ spędzenie niedzielnego poranka w ładnym , zielonym otoczeniu jest bezcenne.


środa, 27 lutego 2013

W oczekiwaniu na wiosnę wrzucam kilka obrazków z mojego ostatniego, zimowego projektu. Jest to przykład na zagospodarowanie niedużej przestrzeni zlokalizowanej przy skrajnym segmencie szeregowca.

Najważniejszymi wytycznymi projektowymi było stworzenie eleganckiego i ciepłego ogrodu służącego rodzinie. Zorganizowanie miejsca zabaw i odpoczynku. Zapewnienie prywatności poprzez szczelne osłonięcie się od sąsiedniej działki i zaprojektowanie ogrodu stosunkowo łatwego w pielęgnacji.

Ogród ma jednocześnie nawiązywać do nowoczesnej elewacji budynku a z drugiej dać właścicielom poczucie przebywania w kwitnącym, wiejskim ogrodzie.

Bujne i kolorowe formy krzewów i bylin zostały ujęte w prostych i czytelnych kształtach donic i rabat co dodatkowo podkreśla ich piękny kształt.

Do zaaranżowania przestrzeni zostały wykorzystane eleganckie i ponadczasowe elementy jak: drewno, granit i łupek. Użycie tego typu naturalnych materiałów gwarantuje doskonały efekt a także zapewnia długą żywotność zarówno donic, obrzeży rabat, ścieżek i tarasu. Niepodważalną zaletą takich materiałów jest także to, że ładnie się starzeją i nie wychodzą z mody.

niedziela, 13 maja 2012

Maj to w ogrodzie jeden z piękniejszych miesięcy. Kwitnie masa kwiatów a wszystkie rośliny bardzo intensywnie się rozwijają. Jest to też niestety miesiąc bardzo pracowity dla ogrodników.

Zacznijmy od trawnika

W tym czasie trawa rośnie bardzo intensywnie. Trzeba pamiętać o jej systematycznym koszeniu i zaopatrzeniu w nawóz. Najlepsze efekty uzyskamy kosząc trawnik co 7-10 dni i ścinając jednocześnie nie więcej niż 1/3 długości. Do zasilania roślin polecam stosowanie nawozów długodziałających, które uwalniają składniki odżywcze nawet do kilku miesięcy.

  Dzięki tym zabiegom trawnik odzyska ładny zielony wygląd, zagęści się i będzie doskonałym miejscem zabaw oraz tłem dla pozostałych roślin. Jeżeli trawa była po zimie w złym stanie to trzeba niestety włożyć nieco więcej wysiłku w jej regenerację a zabiegi pielęgnacyjne zacząć już w kwietniu.

 

 

Po przekwitnięciu wykonujemy ciecie krzewów  kwitnących wczesną wiosną.

 Są to migdałowce: trójklapowy i karłowy, porzeczki: złota i krwista, tawuły: wczesna, śliwolistna i popielata. Wycinamy bardzo nisko stare pędy aby odmłodzić krzew i poprawić ich pokrój natomiast pozostałe przycinamy na wysokości ok. 2/3. Nawozimy rośliny nawozami wieloskładnikowymi. Poprawi to wygląd roślin i zapewni kwitnienie w przyszłym roku.

W tym czasie trzeba także usunąć zwiędłe kwiaty wcześnie kwitnących roślin cebulowych takich jak: hiacynt, narcyz, krokus, cebulica czy śnieżnik oraz wcześnie kwitnących odmian tulipanów,  zanim zawiążą się nasiona co osłabia cebulki. Jeśli kępy roślin cebulowych, kwitnących wczesną wiosną rosły zbyt gęsto, warto je wykopać (w momencie, gdy liście już zasychają), rozdzielić, przesuszyć i posadzić na nowym miejscu. Bulwy i cebulki można też przechować w chłodnym miejscu i posadzić dopiero jesienią. W tym miesiącu  sadzimy także cebule i bulwy roślin niezimujących w gruncie takich jak dalie, mieczyki, krokosmie, brodie, kanny, szczawik Deppego i begonie bulwiaste,  które nadają się zarówno do ogrodów jak i do skrzynek, na balkony i tarasy.

 

 

Maj to dobry czas na sadzenie wszelkiego rodzaju krzewów ozdobnych sprzedawanych w pojemnikach. Szczególnie popularne są w tym czasie różaneczniki i azalie, które zaczynają właśnie pięknie kwitnąć.

Druga połowa miesiąca to już bezpieczny czas na wysadzenie sadzonek kwiatów jednorocznych oraz roślin balkonowych wrażliwych na mrozy. Przed wysadzeniem na miejsca stałe, warto na początku maja zahartować rozsady kwiatów oraz kiełkujące już bulwy i cebulki.

Jeżeli chcemy aby nasz ogród zdobiły kwiaty jednoroczne (wysiewane bezpośrednio do gruntu) to jest to odpowiedni moment na wysianie większości z nich.

 

 

Okres wzmożonego wzrostu nie omija niestety chwastów, których cała masa pojawia sie na rabatach. Nie pozostaje więc nic innego jak systematyczne usuwanie. Pomocne przy walce z nimi jest oczywiście układanie na rabatach odpowiedniej agrowłókniny oraz ściółkowanie podłoża korą lub innym materiałem przepuszczalnym. 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7