architektura krajobrazu, ogrody, rośliny i nie tylko
niedziela, 13 maja 2012

Maj to w ogrodzie jeden z piękniejszych miesięcy. Kwitnie masa kwiatów a wszystkie rośliny bardzo intensywnie się rozwijają. Jest to też niestety miesiąc bardzo pracowity dla ogrodników.

Zacznijmy od trawnika

W tym czasie trawa rośnie bardzo intensywnie. Trzeba pamiętać o jej systematycznym koszeniu i zaopatrzeniu w nawóz. Najlepsze efekty uzyskamy kosząc trawnik co 7-10 dni i ścinając jednocześnie nie więcej niż 1/3 długości. Do zasilania roślin polecam stosowanie nawozów długodziałających, które uwalniają składniki odżywcze nawet do kilku miesięcy.

  Dzięki tym zabiegom trawnik odzyska ładny zielony wygląd, zagęści się i będzie doskonałym miejscem zabaw oraz tłem dla pozostałych roślin. Jeżeli trawa była po zimie w złym stanie to trzeba niestety włożyć nieco więcej wysiłku w jej regenerację a zabiegi pielęgnacyjne zacząć już w kwietniu.

 

 

Po przekwitnięciu wykonujemy ciecie krzewów  kwitnących wczesną wiosną.

 Są to migdałowce: trójklapowy i karłowy, porzeczki: złota i krwista, tawuły: wczesna, śliwolistna i popielata. Wycinamy bardzo nisko stare pędy aby odmłodzić krzew i poprawić ich pokrój natomiast pozostałe przycinamy na wysokości ok. 2/3. Nawozimy rośliny nawozami wieloskładnikowymi. Poprawi to wygląd roślin i zapewni kwitnienie w przyszłym roku.

W tym czasie trzeba także usunąć zwiędłe kwiaty wcześnie kwitnących roślin cebulowych takich jak: hiacynt, narcyz, krokus, cebulica czy śnieżnik oraz wcześnie kwitnących odmian tulipanów,  zanim zawiążą się nasiona co osłabia cebulki. Jeśli kępy roślin cebulowych, kwitnących wczesną wiosną rosły zbyt gęsto, warto je wykopać (w momencie, gdy liście już zasychają), rozdzielić, przesuszyć i posadzić na nowym miejscu. Bulwy i cebulki można też przechować w chłodnym miejscu i posadzić dopiero jesienią. W tym miesiącu  sadzimy także cebule i bulwy roślin niezimujących w gruncie takich jak dalie, mieczyki, krokosmie, brodie, kanny, szczawik Deppego i begonie bulwiaste,  które nadają się zarówno do ogrodów jak i do skrzynek, na balkony i tarasy.

 

 

Maj to dobry czas na sadzenie wszelkiego rodzaju krzewów ozdobnych sprzedawanych w pojemnikach. Szczególnie popularne są w tym czasie różaneczniki i azalie, które zaczynają właśnie pięknie kwitnąć.

Druga połowa miesiąca to już bezpieczny czas na wysadzenie sadzonek kwiatów jednorocznych oraz roślin balkonowych wrażliwych na mrozy. Przed wysadzeniem na miejsca stałe, warto na początku maja zahartować rozsady kwiatów oraz kiełkujące już bulwy i cebulki.

Jeżeli chcemy aby nasz ogród zdobiły kwiaty jednoroczne (wysiewane bezpośrednio do gruntu) to jest to odpowiedni moment na wysianie większości z nich.

 

 

Okres wzmożonego wzrostu nie omija niestety chwastów, których cała masa pojawia sie na rabatach. Nie pozostaje więc nic innego jak systematyczne usuwanie. Pomocne przy walce z nimi jest oczywiście układanie na rabatach odpowiedniej agrowłókniny oraz ściółkowanie podłoża korą lub innym materiałem przepuszczalnym.sobota, 12 maja 2012

Nawet najmniejszy balkon może stać się dla naszego mieszkania oazą zieleni i cieszyć jego mieszkańców widokiem kwiatów, zapachem ziół i cieniem rzucanym przez liście.

Jeżeli mamy trochę chęci i miejsca oczywiście, możemy nawet na 10 piętrze wieżowca stworzyć atrakcyjne miejsce wypoczynku wśród zieleni.

Poniżej propozycja zagospodarowania balkonu w bloku przy ul. Katowickiej w Poznaniu. W takim miejscu można odpocząć, poczytać książkę lub zjeść posiłek na świeżym powietrzu.

Często problemem przy zagospodarowywaniu tego typu miejsc są silne wiatry wiejące na większej wysokości (tak jak w tym przypadku) lub zbytnie nasłonecznienie. Trzeba wówczas pamiętać o zastosowaniu roślin odpornych, dobrze znoszących okresowe przesuszenie. Jeżeli słońca jest niewiele to pozostają nam rośliny cieniolubne.


 


Ważny jest też odpowiedni dobór mebli i pojemników na rośliny aby spełniały one zarówno funkcje użytkowe ale też były elementem dekoracyjnym ponieważ będziemy je codziennie oglądać z okien salonu.

 


Dobierając rośliny warto pamiętać o kilku sztukach zimozielonych aby także w zimie zdobiły nasz balkon. Nie można jednak pominąć kwitnących roślin jednorocznych, które dają nam corocznie swobodę zmiany aranżacji. Do obsadzenia donic świetnie nadają się też rośliny użytkowe jak zioła czy drobne krzewinki owocowe: poziomki czy truskawki pnące.