architektura krajobrazu, ogrody, rośliny i nie tylko
poniedziałek, 11 lipca 2011

Rozwar wielkokwiatowy to niezwykłej urody bylina, która nie jest jednak zbyt popularna w naszych ogrodach. Jest to kępiasta, niezbyt wysoka roślinka o dużych dzwonkowatych kwiatkach.


Mimo, iż pochodzi ze wschodniej Azji to w naszych warunkach radzi sobie bardzo dobrze. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Lubi stanowiska od słonecznych do półcienistych. Wymaga jednak gleby przepuszczalnej i niezbyt wilgotnej, duża ilość wody i ciężkie podłoże może spowodować gnicie rośliny.

Dzięki mięsistemu korzeniowi potrafi mogazynować pewne ilości wody, dlatego dobrze znosi okresowe przesuszenie. Korzenie są jednak wrażliwe na uszkodzenia i dlatego w miare możliwości nie należy tych roślin przesadzać.

Rozwar zakwita już w czerwcu i kwitnie do września co stamnowi jego niezaprzeczalną zaletę. Kwiaty są duże średnicy ok. 7 cm (zazwyczaj pojedyncze choć zdażają się też odmiany o kwiatach półpełnych) i występują w kolorach białym, niebieskim, fioletowym, czasami bladoróżowym. Przed pojawieniem się kwiatów ozdobę rośliny stanowią pąki kwiatowe o kształcie baloników koloru zielonego.


Aby pobudzić roślinę do ponownego zawiązywania pąków należy wycinać przekwitnięte kwiatostany.