architektura krajobrazu, ogrody, rośliny i nie tylko
czwartek, 29 września 2011

Dziś tylko kilka fotek ślicznych jesiennych astrów.

Gdy większość roślin w naszych ogrodach zaczyna już przygotowywać się do snu zimowego one nadal cieszą oko i zachęcają do spędzenia jeszcze kilku chwil w ciepłych promieniach jesiennego słońca. Pamiętajcie więc aby zostawić dla nich trochę miejsca na słonecznej rabacie!

 

 

 

 

 środa, 28 września 2011

Często zdarza się tak jak w tym przypadku, że linia zabudowy zostaje wyznaczona dość daleko od frontu działki. Efektem tego jest wydzielenie dużej powierzchni dla frontowej części ogrodu. Jest to zazwyczaj przestrzeń, której wcale nie używamy, no chyba, że jest to mały ogród i z tyłu niewiele nam zostało. W większości wypadków niewiele osób decyduje się jednak na budowanie tarasów czy placyków wypoczynkowych od frontowej strony budynku. Kończy się to posadzeniem w tym miejscu ''pokazowej'' kolekcji roślin i założeniem trawnika.

 

 

 

 


Zdecydowaliśmy się na optyczne skrócenie tej przestrzeni a w szczególności ścieżki prowadzącej do głównego wejścia poprzez cofnięcie płotu i wybudowaniu potrójnej , drewnianej pergoli. To zaowocowało ciekawym efektem wizualnym i zmniejszeniem powierzchni trawnika wymagającego stałej pielęgnacji.

W części przed płotem został stworzony ogród żwirowy, do którego miejscami ,,przechodzą'' przez płot nasdzenia z wewnętrznej części działki. Można tu też alternatywnie zorganizować dodatkowe miejsca parkingowe lub po prostu zrobić miejsce na rośliny.

 


W części ogrodu znajdującej się za budynkiem powstał duży trawnik, który jest podzielony na dwie strefy z pomocą stopnia wykonanego z kostki granitowej. W narożniku znalazło się także miejsce na duży plac zabaw, który jednak dzięki lokalizacji nie przytłacza pozostałej części wypoczynkowej. Plac zabaw jest jednocześnie dobrze widoczny z okien salonu i kuchni, co pozwala rodzicom kontrolować bezpieczeństwo zabaw.