Menu

zielonekółka

architektura krajobrazu, ogrody, rośliny i nie tylko

OKRYWANIE ROŚLIN NA ZIMĘ

zielonekolka

 
Mroźne, bezśnieżne zimy to ciężki czas dla większości roślin ogrodowych. Część z nich , szczególnie nasze rodzime gatunki, bez uszczerbku dotrwają do wiosny. Niestety  tym wrażliwszym egzemplarzom, nieprzystosowanym do naszych warunków klimatycznych,  trzeba czasami trochę pomóc. Najprostszym i skutecznym sposobem ochrony roślin przed mrozem jest okrywanie ich na zimę.

Projekty ogrodów Poznań

 

Przed zimnem  musimy ochronić zarówno nadziemne części,  jak i korzenie roślin , które także przy większych mrozach są narażone na uszkodzenia, co zazwyczaj kończy się śmiercią rośliny.

zima_101

Ochrona części nadziemnych
Najpopularniejszym  sposobem na osłonięcie roślin przed mrozem jest owinięcie ich szczelnie białą agrowłókniną zimową. Ten materiał nie tylko chroni przed niską temperaturą, ale także przepuszcza powietrze, co jest bardzo ważne, aby roślina się nie zaparzyła wewnątrz opakowania w słoneczne dni.Ten materiał dodatkowo odbija też promienie słoneczne, dzięki czemu temperatura wewnątrz nie wzrasta zbyt gwałtownie.
Jeśli nie mamy do owinięcia zbyt dużych roślin , których zasłonięcie stanowi czasami nie lada wyzwanie, to możemy zaopatrzyć się w gotowe rękawy, czy kaptury z agrowłókniny, które wystarczy tyko nasunąć na krzew i dobrze umocować na dole. Czasami są one ozdobione kolorowymi nadrukami, które będą stanowiły swego rodzaju dekorację zimowego ogrodu. Wokół roślin można też stworzyć chochoły ze słomy,  które należy jednak dobrze związać u góry, aby nie przepuszczały zbyt dużo wody opadowej. Czasami do osłaniania roślin przydadzą się też maty słomiane i bambusowe. którymi można okryć większe partie rabaty.

zima_12

Ochrona korzeni
 
Chroniąc rośliny przed mrozem trzeba również pamiętać o dokładnym  wyściółkowaniu gleby wokół korzeni, co zapobiegnie ich przemarzaniu oraz szybkiemu parowaniu wody z podłoża.
Na uszkodzenia korzeni z powodu silnego mrozu najbardziej narażone są rośliny uprawiane w pojemnikach, ponieważ podczas siarczystych mrozów może dojść do całkowitego zamarznięcia ziemi w donicy. Dlatego bardzo ważne jest, oprócz ściółkowania podłoża, także szczelne owijanie pojemników materiałem, który zapewni im dobrą izolację przed  zimnem. Można w tym celu użyć folii bąbelkowej,  tektury falistej, czy styropianu, a całość osłonić słomianką  lub  jutą, aby ich wygląd był bardziej estetyczny.

zima_81

 

Z zimowym zabezpieczaniem roślin trzeba jednak poczekać  do momentu, kiedy będzie to na prawdę niezbędne i kiedy temperatury na zewnątrz spadną poniżej zera. Zbyt wczesne owijanie  roślin może bowiem doprowadzić do ich przegrzania i  sprowokowania wegetacji u roślin, które już przygotowały się do zimowego odpoczynku.

Pomysł na zagospodarowanie zacienionej rabaty przed domem

zielonekolka
Dziś chciałabym podpowiedzieć Wam jak zagospodarować zacienione miejsce przed domem. W moim projekcie wejście do budynku znajduje się od strony północnej i słońce zagląda tu tylko późnym popołudniem. Z tego powodu musimy brać pod uwagę tylko gatunki roślin, które zadowolą się niewielką ilością promieni słonecznych. Problemem jest tu jednak nie tylko konieczność zaproponowania roślin cienioznośnych ale też takich, które będą dobrze wyglądały przez większą część roku. Trzeba bowiem pamiętać , iż jest to reprezentacyjny fragment ogrodu.

projekt ogrodu czerwonak

Poza rabatami musi się tu znaleźć także miejsce na komunikację. Najciemniejszy kąt, przy samych drzwiach zaprojektowałam w formie dużego podestu, natomiast pod oknami i wzdłuż ściany garażu wygospodarowane zostało miejsce na rośliny, aby ilość nawierzchni utwardzonych nie była przytłaczająca.
 
DOBRA RADA:)
Dobrym rozwiązaniem w tego typu miejscach jest stworzenie takiej kompozycji ścieżek, schodów i gazonów na rośliny, które już same w sobie będą tworzyły ciekawą aranżację. To odwróci uwagę od nieciekawie wyglądających w okresie zimowym roślin, a także zminimalizuje ilość niezagospodarowanej ziemi, która często deptana będzie wyglądała nieatrakcyjnie, ponieważ trawa nie będzie tu dobrze rosła.

zacienione miejsce w ogrodzie

 Moja propozycja to połączenie nawierzchni z nieregularnych płyt chodnikowych, uzupełnionych tłuczniem granitowym, z recyklingowanymi  drewnianymipodkładami kolejowymi. Postanowiłam stworzyć też trzy donice na rośliny, które uporządkują zieleń i w prosty sposób zorganizują przestrzeń. Dwie z nich wykonane mogą zostać z kostki granitowej, czyli z tego samego materiału co schody i podest, a jedna z drewna. Donice i ścieżka są umieszczone na trzech poziomach, co wygląda ciekawie i lepiej wyeksponuje rośliny.
Pierwsze rozwiązanie to propozycja do zachodniej części Polski ponieważ w kompozycji zostały wykorzystane rośliny o mniejszej mrozoodporności. Główną ozdobą aranżacji jest delikatny klon palmowy o ażurowych liściach w kolorze ciemnej wiśni. W okresie zimowym obecność czterech gatunków zimozielonych krzewów oraz trawy ozdobnej zapewni ciekawy wygląd rabat.

zacieniona rabata

1. Taxus baccata 'Viridis' - cis pośredni
2. Aruncus aethusifolius - parzydło blekolistne
3. Pachysandra terminalis - runianka japońska
4. Buxus sempervirens - bukszpan wieczniezielony (formowany w kule średnicy ok. 80 cm)
5. Heuchera hybrida 'Delta Dawn' - żórawka
6. Carex muskingumensis - turzyca muskegońska
7. Acer palmatum 'Dissectum Nigrum' - klon palmowy
8. Vinca minor - barwinek pospolity
9. Astilbe japonica 'Deutschland' - tawułka japońska
10. Cornus canadensis - dereń kanadyjski
Drugie rozwiązanie, to propozycja bardzo prosta. Oparta niemal wyłącznie na roślinach zimozielonych i trawach ozdobnych. Taka kompozycja będzie wyglądała prawie tak samo przez większość roku. Wiosną najbardziej ozdobne będą kwitnące różaneczniki, które wynagrodzą nie w pełni rozwinięte jeszcze trawy i kiełkujące dopiero funkie.

1. Calamagostis acutiflora 'Karl Foerster' - trzcinnik ostrokwiatowy

2. Hosta hybrida 'Clifford's Forest Fire' - funkia
3. Taxus baccata - cis pospolity (strzyzony do ok. 120 cm)
4.Rhododendron - różanecznki
5.Rhododendron - różanecznik z grupy jakuszimani
6.Carex morrowii 'Silver Sceptre'
Trzecie rozwiązanie, to kompozycja krzewów liściastych i bylin o kontrastujących ze sobą kolorach i kształtach liści, które odegrają większą rolę ozdobną niż niepozorne kwiaty zastosowanych gatunków.

rośliny do cienia

1. Berberis thunbergii 'Erecta' - berberys Thunberga

2. Jamium maculatum - jasnota plamista
3. Berberis thunbergii 'Helmond Pillar' - berberys Thunberga
4. Alchemilla molis - przywrotnik ostroklapowy
5. Pennisetum alopecuroides 'Hameln' - rozpelnica japońska
6. Heuchera hybrida 'Crimson Curis' - żurawka

DUŻY OGRÓD PRZY NOWYM DOMU W CHYBACH

zielonekolka

Poniżej projekt zagospodarowania dużego ogrodu, który powstał przy nowym domu jednorodzinnym. Materiały użyte w ogrodzie nawiązują do tych zastosowanych przy wykończeniu budynku. Nawierzchnie wykonane są z kostki bazaltowej, oraz z białych płyt betonowych Presstone. Natomiast taras oraz obudowa wanny Spa wykonane są z drewna.

Projekt ogrodu chyby

Projekt ogrodu jest bardzo czytelny. Kształty rabat oparte są na planie koła i linii prostych. Całość ma korespondować ze stosunkowo nowoczesną bryłą budynku.

ogród chyby

Ogród frontowy został zagospodarowany w sposób otwarty. Większą część tej przestrzeni zajmują nawierzchnie utwardzone. Nie zastosowano też klasycznego ogrodzenia, którego rolę przejmuje zimozielony, strzyżony żywopłot z cisu.

wizualizacja 3d

Na życzenie inwestorów w ogrodzie oprócz dużej liczby roślin iglastych, znalazło się też sporo kwitnących o każdej porze roku, krzewów i bylin.

wizualizacja ogrodu

Duży drewniany taras zapewnia miejsce na ustawienie zestawu wypoczynkowego oraz stworzenie zewnętrznej jadalni. Całość obsadzona została lawendą i różami. Niejako przedłużeniem tej przestrzeni jest obudowana drewnianymi podestami wanna Spa, która tonie w zieleni i zapewnia osłonięte od wzroku sąsiadów miejsce wypoczynku.

projekt ogrodu poznan

PROJEKT MAŁEGO OGRODU PRZY SZEREGOWCU W LUBONIU

zielonekolka

To propozycja dla osób, które chcą efektywnie wykorzystać niewielki fragment ziemi przynależący do segmentu w zabudowie szeregowej. Taki teren, przez dewelopera szumnie zwany ogrodem, jest trudny do zagospodarowania ze względu na niewielki rozmiar, oraz konieczność wnoszenia wszystkich materiałów przez wnętrze domu.


Najczęściej właściciele decydują się na posianie trawy i obsadzenie ogrodzenia tujami. Jest to rozwiązanie o tyle nietrafione, że posiadanie trawnika generuje cotygodniowe koszenie i jeżdżenie kosiarką przez salon. Kosiarkę trzeba oczywiście mieć gdzie trzymać, a skoszoną trawę gdzie wyrzucić. Druga sprawa to efekt jaki osiągniemy po kilku latach gdy tuje już podrosną wzdłuż i wszerz, a w ogródku zrobi się cieniście i jeszcze ciaśniej. 


W takich sytuacjach najczęściej proponuję więc utwardzenie nawierzchni i posadzenie niewymagających szczególnej troski roślin, w specjalnie przygotowanych skrzyniach, donicach, czy na rabatach. 


W tym przypadku klientce zależało na stworzeniu trwałego miejsca do wypoczynku dla dorosłych. Osłoniętego od sąsiednich działek. Co osiągnęliśmy dzięki budowie ławek (wewnątrz znajdują się schowki na narzędzia ogrodnicze i inne sprzęty) i ustawieniu donic z kratkami i podporami na rośliny po obu stronach ogrodu.


Ścianę na wprost okien pozostawiłam z częściowo otwartym widokiem ponieważ nie było potrzeby osłaniani się z tamtej strony. W tym miejscu została też wkomponowana ścianka z łupka z wbudowaną wodną kaskadą , która będzie ładnie widoczna przez okno  jadalni.


Pozostała część ogrodu została zamieniona w drewniany taras, który będzie miejscem do zabawy dla dzieci lub umożliwić wstawienie innych urządzeń ogrodowych.


Do obsadzenia tarasu zaproponowałam rośliny zimozielone, kwitnące krzewy i byliny, oraz trawy ozdobne i także pnącza, które oplotą drewniane konstrukcje.

Całość prezentuje się bardzo efektownie, a dzięki zastosowanym naturalnym materiałom długo będzie wyglądała stylowo i nowocześnie.

PODSUMOWUJĄC :)

Jest to zdecydowanie bardziej pracochłonne i kosztowne rozwiązanie od posadzenia trawnika i tuj. Proponuję jednak rozważyć taką propozycję, ponieważ spędzenie niedzielnego poranka w ładnym , zielonym otoczeniu jest bezcenne.

 

Mały ogród w Skórzewie

zielonekolka

W oczekiwaniu na wiosnę wrzucam kilka obrazków z mojego ostatniego, zimowego projektu. Jest to przykład na zagospodarowanie niedużej przestrzeni zlokalizowanej przy skrajnym segmencie szeregowca.

Najważniejszymi wytycznymi projektowymi było stworzenie eleganckiego i ciepłego ogrodu służącego rodzinie. Zorganizowanie miejsca zabaw i odpoczynku. Zapewnienie prywatności poprzez szczelne osłonięcie się od sąsiedniej działki i zaprojektowanie ogrodu stosunkowo łatwego w pielęgnacji.

Ogród ma jednocześnie nawiązywać do nowoczesnej elewacji budynku, a z drugiej dać właścicielom poczucie przebywania w kwitnącym, wiejskim ogrodzie.

Bujne i kolorowe formy krzewów i bylin zostały ujęte w prostych i czytelnych kształtach donic i rabat co dodatkowo podkreśla ich piękny kształt.

Do zaaranżowania przestrzeni zostały wykorzystane eleganckie i ponadczasowe elementy jak: drewno, granit i łupek. Użycie tego typu naturalnych materiałów gwarantuje doskonały efekt, a także zapewnia długą żywotność zarówno donic, obrzeży rabat, ścieżek i tarasu. Niepodważalną zaletą takich materiałów jest także to, że ładnie się starzeją i nie wychodzą z mody.

© zielonekółka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci