architektura krajobrazu, ogrody, rośliny i nie tylko
sobota, 12 maja 2012

Nawet najmniejszy balkon może stać się dla naszego mieszkania oazą zieleni i cieszyć jego mieszkańców widokiem kwiatów, zapachem ziół i cieniem rzucanym przez liście.

Jeżeli mamy trochę chęci i miejsca oczywiście, możemy nawet na 10 piętrze wieżowca stworzyć atrakcyjne miejsce wypoczynku wśród zieleni.

Poniżej propozycja zagospodarowania balkonu w bloku przy ul. Katowickiej w Poznaniu. W takim miejscu można odpocząć, poczytać książkę lub zjeść posiłek na świeżym powietrzu.

Często problemem przy zagospodarowywaniu tego typu miejsc są silne wiatry wiejące na większej wysokości (tak jak w tym przypadku) lub zbytnie nasłonecznienie. Trzeba wówczas pamiętać o zastosowaniu roślin odpornych, dobrze znoszących okresowe przesuszenie. Jeżeli słońca jest niewiele to pozostają nam rośliny cieniolubne.


 


Ważny jest też odpowiedni dobór mebli i pojemników na rośliny aby spełniały one zarówno funkcje użytkowe ale też były elementem dekoracyjnym ponieważ będziemy je codziennie oglądać z okien salonu.

 


Dobierając rośliny warto pamiętać o kilku sztukach zimozielonych aby także w zimie zdobiły nasz balkon. Nie można jednak pominąć kwitnących roślin jednorocznych, które dają nam corocznie swobodę zmiany aranżacji. Do obsadzenia donic świetnie nadają się też rośliny użytkowe jak zioła czy drobne krzewinki owocowe: poziomki czy truskawki pnące. 


czwartek, 01 marca 2012

Wiosna już nieśmiało zaczyna wdzierać się w szarą, zimową rzeczywistość. Zanim to jednak nastąpi na dobre i zieleń wybuchnie wielością kształtów i kolorów, chciałabym podrzucić kilka informacji na temat bluszczu. Jest to ładne pnącze, dobrze znoszące polskie warunki klimatyczne, które świetnie nadaje się jako roślina osłonowa bądź okrywowa.


Jej zimozielone, ciemne liście tworzą zwartą powierzchnię i skutecznie maskują nieestetyczne elementy w ogrodzie będąc jednocześnie całoroczną ozdobą. Jest to szczególnie dobrze widoczne właśnie o tej porze roku, kiedy nie ma wkoło zbyt dużo zieleni.

Nie jest to roślina wymagająca. Najlepiej rośnie w żyznej glebie próchniczej o lekko zasadowym odczynie. Jej zaletą jest też fakt, że świetnie sobie radzi na stanowiskach półcienistych a nawet w całkowitym cieniu.Bluszcz rośnie wolno, ale może po latach osiągać olbrzymie rozmiary (łatwo go jednak opanować - przyciąć, jeśli nie chcemy aby obrósł cały dom). Stare pędy są zdrewniałe i mogą mieć dość dużą średnicę.

Jest to pnącze samoczepne, czyli nie wymaga specjalnych podpór. Czepia się powierzchni korzonkami przybyszowymi.

Do zastosowań ogrodowych polecam bluszcz pospolity w czystym gatunku natomiast jego liczne odmiany nadają się raczej do uprawy domowej ze względu na małą mrozoodporność.


W Polsce bluszcz pospolity występujący dziko w przyrodzie podlega całkowitej ochronie. Po sadzonki zapraszam więc do centrum ogrodniczego.

Na takich starych okazach, w lasach bądź parkach można jesienią zaobserwować kwiaty i później owoce. Nie są one specjalnie atrakcyjne natomiast zawierają trujące związki.


niedziela, 11 grudnia 2011

Ryba, mak, uszka, sprzątanie i znowu śledź, sernik, pierogi, sprzątanie, galeria handlowa i debet??????, makowiec, grzyby, barszcz ........i w tak radosnym, świątecznym nastroju wybieramy się kupić CHOINKĘ.

Nie jest to być może decyzja bardzo trudna ale jednak część osób zastanawia się jakie drzewko wybrać. Dla tych, którzy mają problem z wyborem (to znaczy wyłącznie dla zwolenników prawdziwych drzewek bo o plastikach nie mówię) małe zestawienie wad i zalety podstawowych gatunków.

Przedtem jeszcze pytanie czy drzewko cięte czy w donicy.

Jeśli decydujemy się na choinkę ciętą, to z pewnością będzie to rozwiązanie tańsze niż rośliny w donicy a kwestia  jak długo postoi w naszym domu zależy od tego jaki gatunek iglaka wybierzemy.

Drzewko w donicy to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą kupić roślinę niezbyt dużą a zależy im aby zdobiła wnętrze dłużej. Gorzej wygląda sytuacja jeżeli chcemy aby iglak został później wsadzony do naszego ogrodu. Przede wszystkim należy pamiętać żeby roślina nie przebywała w ciepłym pomieszczeniu dłużej niż tydzień (to także czas jaki spędziła np. w sklepie), co doprowadziłoby do przerwania jej zimowego spoczynku. Najważniejszy jest jednak stan korzeni. Regułą jest, że  rośliny sprzedawane przed świętami są wykopywane z gruntu w grudniu, wsadzane do pojemników i sprzedawane jako drzewka produkowane w donicach. Jeśli jest to mała roślina to być może jej system korzeniowy nie został naruszony z większymi okazami bywa jednak gorzej. Aby sprawdzić czy choinka rzeczywiście była uprawiana w pojemniku należy chwycić za pień tuż nad ziemią i spróbować ja lekko wyciągnąć (3-4 cm wystarczą) jeśli cała bryła ziemi jest przerośnięta korzeniami i wychodzi odwzorowując kształt doniczki to jest ok. Gdyby bryła zaczęła się momentalnie rozsypywać a roślina nie była w niej dobrze umocowana to raczej nie liczmy na sadzenie tego okazu w ogrodzie.

 

świerk pospolity - Picea abies

łatwy w uprawie więc tani; zielone, kłujące igły; pędy ułożone poziomo i dość rzadko; pachnący; nieczęsto o idealnym 'choinkowym' pokroju; cięty szybko zaczyna gubić igły; dobrze przyjmuje się po przesadzeniu

 

świerk serbski - Picea omorica

odrobinę droższy od pospolitego; igły zielone z jasnym nalotem na spodniej stronie, kłujące; pędy ładne, symetryczne, łukowato wygięte ku górze, wąski pokrój rośliny; pachnący; dość szybko gubi igły po ścięciu; dobrze się przyjmuje po przesadzeniu

 

świerk kłujący - Picea pungens

droższy bo wolniej rośnie; igły sztywne, mocno kłujące, wybarwione mniej lub bardziej niebieskawo; pędy symetryczne, poziome; pokrój ładny, gęsty, szeroki; zapach słaby; igły utrzymują się dość długo po ścięciu; dobrze się przyjmuje po przesadzeniu

 

jodła kaukaska - Abies nordmaniana

droga; igły długie, błyszczące, zielone z jasnym nalotem na spodniej stronie, niekłujące; pędy ładne, symetryczne, gęste; pokrój ładny, szeroki; praktycznie nie pachnie; igły utrzymują się bardzo długo po ścięciu; bardzo słabo przyjmuje się po przesadzeniu

 

jodła kalifornijska - Abies concolor

droga; igły bardzo długie, niebiesko-zielone, niekłujące; pędy ładne choć nie tak symetryczne; pokrój dość wąski i stosunkowo luźny, bez zapachu; igły dość długo utrzymują się po ścięciu; dobrze przyjmuje się po przesadzeniu

 

jodła koreańska - Abies koreana

droga; igły krótkie, zielone z jasnym nalotem na spodniej stronie, miękkie, niekłujące; pędy ładne, regularne, symetryczne; pokrój stożkowy, dość wąski, gęsty; niepachnąca; igły po ścięciu utrzymują się długo; dobrze przyjmuje się po przesadzeniu

 

sosna czarna - Pinus nigra

tania; igły długie, kłujące, ciemnozielone; pędy nie zawsze regularne; pokrój dość szeroki, rzadki; intensywnie pachnie, igły nie opadają szybko po ścięciu; źle przyjmuje się po przesadzeniu

 

Pozdrawiam


środa, 23 listopada 2011

Dziś kilka pomysłów na metalowe meble ogrodowe. Propozycje przedstawione na przykładzie ławeczki i małego stolika montowanego do ściany.

To propozycja dla osób, które chcą mieć coś oryginalnego w swoim ogrodzie lub jak w tym wypadku na tarasie i zdecydują się na zamówienie mebli wg. indywidualnego projektu.

Pomysły od ciężkich, pełnych brył po niemal koronkowe, ażurowe rozwiązania.

Jeśli zdecydujecie się na tego typu zamówienie pamiętajcie aby znaleźć doskonałego fachowca, ponieważ będzie to z pewnością spory wydatek a meble nieprecyzyjnie i niewłaściwie wykonane zamiast stać się ozdobą ogrodu będą w nim straszyć.

poniedziałek, 14 listopada 2011

Dziś propozycja zagospodarowania dużego (prawie 3000 m2) ogrodu prywatnego. Jest to projekt, który właśnie skończyłam więc zrealizować udało się go w tym roku tylko częściowo ale na wiosną będzie już na pewno pięknie.


Charakterystyczna jest tu część frontowa. Kiedy spotkałam się z klientami mieli już pomysł na ułożenie kostki brukowej, który 'wpasowałam' do mojego projektu choć częściowo go zmodyfikowałam aby był bardziej funkcjonalny.


Myślę, ze efekt końcowy jest bardzo ciekawy. Duże donice, wzdłuż ścieżki świetnie zagospodarowały bardzo dużą przestrzeń przed domem i odwróciły uwagę od sporej powierzchni bruku, która w przeciwnym razie byłaby przytłaczająca.

projekt ogrodu czerwonak

Dom od strony frontowej jest tez dość znacznie wyniesiony nad ziemię, ze względu na różnicę wysokości terenu, a duża ilość nasadzeń umieszczonych wokół wejścia niweluje nieco to wrażenie.


W tylnej części działki zaaranżowany został dość duży zagajnik, przez który prowadzą ścieżki z kamienia naturalnego, a który ma za zadanie oprócz funkcji ozdobnych oczywiście, osłonięcie się od sąsiadującej posesji oraz wiatru. Duża rabata sąsiaduje też bezpośrednio z tarasem i budynkiem mieszkalnym.


Pozdrawiam i życzę ciekawych pomysłów na wasze ogrody.


1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7