Menu

zielonekółka

architektura krajobrazu, ogrody, rośliny i nie tylko

Wczesna wiosna w ogrodzie

zielonekolkaWiosna to w ogrodzie najpiękniejszy czas w roku. To moment, w którym zaczynają intensywnie rozwijać się wszystkie uśpione podczas zimy rośliny.  Kiedy zewsząd słychać śpiew ptaków, a kwiaty zachwycają feerią barw i zapachów. Jest to też niestety okres bardzo pracowity dla ogrodników, którzy muszą nad tą całą burzą odradzającego się życia zapanować..


Drzewa i krzewy z gołym korzeniem

Wczesna wiosna to dobry czas na uzupełnienie kolekcji roślin o  brakujące gatunki, które właśnie w tym czasie, są często sprzedawane w szkółkach z gołym korzeniem. Dzięki tej formie sprzedaży są tańsze, ale z ich sadzeniem nie należy czekać,  ponieważ mogłoby to doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej, lub do rozpoczęcia wegetacji i zmniejszenia szans na dobre przyjęcie.

Drzewa i krzewy owocowe

To rośliny, o których musimy pamiętać już pod koniec zimy. W tym czasie  wymagają one wykonania pielęgnacyjnego przycięcia, które poprawi kształt ich koron, a także zwiększy owocowanie. Po wykonaniu powyższych zabiegów nie można zapomnieć, o zabezpieczeniu ran po cięciu odpowiednią, ogrodnicza maścią przeciwgrzybiczą.

Dodatkowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który należy wykonać jeszcze zimą, zazwyczaj na przełomie stycznia i lutego jest bielenie pni drzew wapnem . Bielenie zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się tkanek rośliny i przedwczesnemu pobudzaniu wegetacji, oraz tworzeniu się ran zgorzelinowych na roślinie.

Byliny

Z bylinami nie ma w tym okresie jeszcze dużo pracy. Te które zaczynają kwitnąć wczesną wiosna dopiero wyłoniły się spod ziemi. Aby pomóc im w tym procesie, można  delikatne wzruszyć ziemię wokół nich i usunąć zeszłoroczne, zaschnięte, martwe części roślin i ewentualne pozostałości ściółki zimowej. Przy tym uważać trzeba na kwitnące już wczesnowiosenne rośliny cebulowe, które mogą zostać w ten sposób uszkodzone. Strata fioletowych Szafirków, białych Cebulic, wielobarwnych Krokusów, czy okazałych Hiacyntów byłaby ogromna, bo są to jedne z  piękniejszych, kolorowych akcentów w tym czasie. Ich prosta uprawa i niewielkie rozmiary pozwalają na posadzenie ich w nawet najmniejszych ogródkach, czy balkonowych pojemnikach.

Kwiaty jednoroczne i warzywa

Jeżeli chcemy mieć w tym roku w ogrodzie rośliny jednoroczne i warzywa to też najwyższa pora, aby o to zadbać. Część z nich wymaga już wysiania, choć jeszcze nie bezpośrednio do gruntu. Na to przyjdzie moment za około miesiąc, lub dwa, co zależy od odporności poszczególnych gatunków.


Krzewy ozdobne

Wczesną wiosną można też  zacząć sadzić niektóre krzewy ozdobne. Co prawda nie zdążą one w tym sezonie stać się szczególną ozdobą ogrodu, ale sprzyjające warunki wiosenne pozwolą im się właściwie ukorzenić i znacząco podrosnąć do jesieni. Krzewy, które już od jakiegoś czasu rosną w naszych ogrodach można w tym czasie mocno przyciąć, aby poprawić ich pokrój i wzmocnić kwitnienie. Dotyczy to oczywiście tylko gatunków kwitnących na pędach jednorocznych jak tawuły, czy derenie.

Rośliny iglaste

Roślinom iglastym, oraz zimozielonym liściastym może na przełomie zimy i wiosny zagrażać tzw. susza fizjologiczna. Przyczyną tego zjawiska jest parowanie wody z igieł podczas silnego nasłonecznienia, które już często występuje, a zamarznięte podłoże uniemożliwia jeszcze uzupełnienie przez roślinę jej poziomu. Jeśli więc nie ma mrozu, to zacznijmy je delikatnie podlewać, co również pomaga w rozmarzaniu gruntu. Należy też rozgarnąć w tym czasie ściółkę dookoła roślin, gdyż mocno wyściółkowana gleba trudniej się nagrzewa.

Trawnik

Na koniec trawnik, który właśnie wyłonił się spod śniegu. Najprawdopodobniej nie wygląda on w tej chwili atrakcyjnie. Wystarczy jednak kilka zabiegów pielęgnacyjnych, a na pewno odzyska zeszłoroczny wigor. Na początek poczekajmy, aż gleba dokładnie rozmarznie. Zanim podłoże przeschnie jest bardzo miękkie i łatwo ulega zniszczeniu, więc na ile to możliwe ograniczmy w tym czasie intensywne użytkowanie trawnika. Pierwszym zabiegiem może być usunięcie z powierzchni  tzw. filcu, czyli resztek uschniętej trawy i liści, które hamują dopływ powietrza do korzeni. Możemy to zrobić po prostu za pomocą grabi – to dobry trening po zimowym siedzeniu na kanapie. Trawnik możemy także odświeżyć aeratorem lub nawet wertykulatorem, co także zwiększy dostęp powietrza do korzeni i trochę rozluźni glebę. Jeśli ziemia jest bardzo ciężka, to po wykonanych zabiegach mechanicznych można go też spiaskować oraz zwałować, aby zniwelować powstałe nierówności. Jeśli natomiast po zimie na powierzchni pojawiły się dziury, zagłębienia czy inne uszkodzenia, to należy je uzupełnić ziemią  wymieszaną odpowiednimi nasionami trawy.

Po takim przygotowaniu trawa szybko zacznie bardzo intensywnie rosnąć, więc trzeba już przygotować się do jej systematycznego koszenia oraz zasilania nawozami, najlepiej tymi długodziałającymi , które uwalniają składniki odżywcze nawet przez kilka miesięcy.


Na koniec

Nagrodą za ciężką pracę włożoną w przygotowanie ogrodu do nowego sezonu będzie na pewno zasłużony relaks na tarasie w pierwszych promieniach wiosennego słońca. To pozwoli Wam zebrać siły na kolejne wyzwania, jakie postawi przed Wami ogród. Może w tym sezonie zbudujecie nową altankę, kącik wypoczynkowy, lub   oczko wodne z masą kolorowych rybek?

Taczki i wózki ogrodowe

zielonekolka

Jak wiadomo prace ogrodowe przyjemne są ,ale..., jeśli można, to trzeba je sobie ułatwić i uprzyjemnić. W związku ze zbliżającą się wiosną i nowym sezonem przypomniało mi się, że ostatniej jesieni połamałam kupiony dawno, dawno temu wózek ogrodowy i czas pomyśleć o zakupie nowego.

taczka_matadorwww.narzedzia.pl/taczka-uniwersalna-easy-rider-matador-m-115-l4,64705.html


Nie wiem jak Wy , ale ja mam problemy z kręgosłupem i kiedy tylko mogę, to powinnam unikać dźwigania ciężkich przedmiotów. W związku z tym, podczas  prac ogrodowych często wykorzystuję do przenoszenia różnych materiałów pojemników na kołach lub taczek.

wzek_brzowy

 

kamai.pl/product-pol-2121-Taczka-ogrodowa-140L.html?utm_source=okazje.info&utm_medium=referral&utm_campaign=okazje.info

 

Według mnie  do drobnych, codziennych prac najwygodniejsze są nieduże, lekkie pojemniki na dwóch kołach, które świetnie się sprawdzają do przewożenia zgrabionych liści, ściętych gałęzi, doniczek, nawozów czy niewielkich ilości piasku lub  torfu. Pojemniki są lekkie i zwrotne, a jednocześnie maja dużą pojemność. Nie nadają się niestety do jeżdźenia po nierównym, czy grząskim terenie i do przewożenia większych ciężarów, ponieważ zbyt małe kółka grzęzną w podłożu. Kupując taki pojemnik na kołach musicie zwrócić uwagę na jakość materiału, z którego jest wykonany. Wózek musi być zrobiony z  tworzywa odpornego na uderzenia i aby popękał podczas ładowania cięższych, twardych materiałów.

wzek_czarny

http://www.okazje.info.pl/dom-i-ogrod/taczki-1/


Do przewozu większych i cięższych materiałów potrzebna jest już taczka, która dzięki dużym kołom łatwiej pokonuje przeszkody i można ją wygodnie przechylić, co ułatwia rozładunek sypkich produktów. Wybierając taczkę zwróćcie uwagę aby była lekka, ale bardzo solidna, bo niestety często zdarza się że konstrukcja pęka na zgrzewach. Najbardziej wrażliwym elementem taczki jest kółko, które jest najbardziej narażone na uszkodzenia, o czym przekonałam się już wielokrotnie. Także pozorna oszczędność naprawdę wcale się nie opłaca.

wzek_ogrodowy

www.xltools.pl/295-magazynowanie-wozki-gospodarcze/6074-wozek-ogrodowy-kiper-110l-maxi-5907630163615.html


Spotkałam się też z trzecim rozwiązaniem, a mianowicie z pojemnikiem na czterech kołach, który ciągniemy za rączkę umieszczona na końcu ruchomego dyszla. To chyba bardzo wygodne rozwiązanie ,choć nie miałam okazji korzystać z niego osobiście. Przekonują mnie przede wszystkim duże pompowane koła i skrętny  dyszel, dzięki któremu łatwo manewrować wózkiem. Myślę że jest to bardzo wygodne rozwiązanie jeśli trzeba coś transportować na dłuższych dystansach i po nierównym terenie. Nie wiem tylko jak wygląda kwestia rozładunku, ponieważ wózek się nie przechyla.

OKRYWANIE ROŚLIN NA ZIMĘ

zielonekolka

 

Mroźne, bezśnieżne zimy to ciężki czas dla większości roślin ogrodowych. Część z nich , szczególnie nasze rodzime gatunki, bez uszczerbku dotrwają do wiosny. Niestety  tym wrażliwszym egzemplarzom, nieprzystosowanym do naszych warunków klimatycznych,  trzeba czasami trochę pomóc. Najprostszym i skutecznym sposobem ochrony roślin przed mrozem jest okrywanie ich na zimę.

Projekty ogrodów Poznań

 

Przed zimnem  musimy ochronić zarówno nadziemne części,  jak i korzenie roślin , które także przy większych mrozach są narażone na uszkodzenia, co zazwyczaj kończy się śmiercią rośliny.

zima_101

Ochrona części nadziemnych
Najpopularniejszym  sposobem na osłonięcie roślin przed mrozem jest owinięcie ich szczelnie białą agrowłókniną zimową. Ten materiał nie tylko chroni przed niską temperaturą, ale także przepuszcza powietrze, co jest bardzo ważne, aby roślina się nie zaparzyła wewnątrz opakowania w słoneczne dni.Ten materiał dodatkowo odbija też promienie słoneczne, dzięki czemu temperatura wewnątrz nie wzrasta zbyt gwałtownie.
Jeśli nie mamy do owinięcia zbyt dużych roślin , których zasłonięcie stanowi czasami nie lada wyzwanie, to możemy zaopatrzyć się w gotowe rękawy, czy kaptury z agrowłókniny, które wystarczy tyko nasunąć na krzew i dobrze umocować na dole. Czasami są one ozdobione kolorowymi nadrukami, które będą stanowiły swego rodzaju dekorację zimowego ogrodu. Wokół roślin można też stworzyć chochoły ze słomy,  które należy jednak dobrze związać u góry, aby nie przepuszczały zbyt dużo wody opadowej. Czasami do osłaniania roślin przydadzą się też maty słomiane i bambusowe. którymi można okryć większe partie rabaty.

zima_12

Ochrona korzeni
 
Chroniąc rośliny przed mrozem trzeba również pamiętać o dokładnym  wyściółkowaniu gleby wokół korzeni, co zapobiegnie ich przemarzaniu oraz szybkiemu parowaniu wody z podłoża.
Na uszkodzenia korzeni z powodu silnego mrozu najbardziej narażone są rośliny uprawiane w pojemnikach, ponieważ podczas siarczystych mrozów może dojść do całkowitego zamarznięcia ziemi w donicy. Dlatego bardzo ważne jest, oprócz ściółkowania podłoża, także szczelne owijanie pojemników materiałem, który zapewni im dobrą izolację przed  zimnem. Można w tym celu użyć folii bąbelkowej,  tektury falistej, czy styropianu, a całość osłonić słomianką  lub  jutą, aby ich wygląd był bardziej estetyczny.

zima_81

 

Z zimowym zabezpieczaniem roślin trzeba jednak poczekać  do momentu, kiedy będzie to na prawdę niezbędne i kiedy temperatury na zewnątrz spadną poniżej zera. Zbyt wczesne owijanie  roślin może bowiem doprowadzić do ich przegrzania i  sprowokowania wegetacji u roślin, które już przygotowały się do zimowego odpoczynku.

Pomysł na zagospodarowanie zacienionej rabaty przed domem

zielonekolka
Dziś chciałabym podpowiedzieć Wam jak zagospodarować zacienione miejsce przed domem. W moim projekcie wejście do budynku znajduje się od strony północnej i słońce zagląda tu tylko późnym popołudniem. Z tego powodu musimy brać pod uwagę tylko gatunki roślin, które zadowolą się niewielką ilością promieni słonecznych. Problemem jest tu jednak nie tylko konieczność zaproponowania roślin cienioznośnych ale też takich, które będą dobrze wyglądały przez większą część roku. Trzeba bowiem pamiętać , iż jest to reprezentacyjny fragment ogrodu.

projekt ogrodu czerwonak

Poza rabatami musi się tu znaleźć także miejsce na komunikację. Najciemniejszy kąt, przy samych drzwiach zaprojektowałam w formie dużego podestu, natomiast pod oknami i wzdłuż ściany garażu wygospodarowane zostało miejsce na rośliny, aby ilość nawierzchni utwardzonych nie była przytłaczająca.
 
DOBRA RADA:)
Dobrym rozwiązaniem w tego typu miejscach jest stworzenie takiej kompozycji ścieżek, schodów i gazonów na rośliny, które już same w sobie będą tworzyły ciekawą aranżację. To odwróci uwagę od nieciekawie wyglądających w okresie zimowym roślin, a także zminimalizuje ilość niezagospodarowanej ziemi, która często deptana będzie wyglądała nieatrakcyjnie, ponieważ trawa nie będzie tu dobrze rosła.

zacienione miejsce w ogrodzie

 Moja propozycja to połączenie nawierzchni z nieregularnych płyt chodnikowych, uzupełnionych tłuczniem granitowym, z recyklingowanymi  drewnianymipodkładami kolejowymi. Postanowiłam stworzyć też trzy donice na rośliny, które uporządkują zieleń i w prosty sposób zorganizują przestrzeń. Dwie z nich wykonane mogą zostać z kostki granitowej, czyli z tego samego materiału co schody i podest, a jedna z drewna. Donice i ścieżka są umieszczone na trzech poziomach, co wygląda ciekawie i lepiej wyeksponuje rośliny.
Pierwsze rozwiązanie to propozycja do zachodniej części Polski ponieważ w kompozycji zostały wykorzystane rośliny o mniejszej mrozoodporności. Główną ozdobą aranżacji jest delikatny klon palmowy o ażurowych liściach w kolorze ciemnej wiśni. W okresie zimowym obecność czterech gatunków zimozielonych krzewów oraz trawy ozdobnej zapewni ciekawy wygląd rabat.

zacieniona rabata

1. Taxus baccata 'Viridis' - cis pośredni
2. Aruncus aethusifolius - parzydło blekolistne
3. Pachysandra terminalis - runianka japońska
4. Buxus sempervirens - bukszpan wieczniezielony (formowany w kule średnicy ok. 80 cm)
5. Heuchera hybrida 'Delta Dawn' - żórawka
6. Carex muskingumensis - turzyca muskegońska
7. Acer palmatum 'Dissectum Nigrum' - klon palmowy
8. Vinca minor - barwinek pospolity
9. Astilbe japonica 'Deutschland' - tawułka japońska
10. Cornus canadensis - dereń kanadyjski
Drugie rozwiązanie, to propozycja bardzo prosta. Oparta niemal wyłącznie na roślinach zimozielonych i trawach ozdobnych. Taka kompozycja będzie wyglądała prawie tak samo przez większość roku. Wiosną najbardziej ozdobne będą kwitnące różaneczniki, które wynagrodzą nie w pełni rozwinięte jeszcze trawy i kiełkujące dopiero funkie.

1. Calamagostis acutiflora 'Karl Foerster' - trzcinnik ostrokwiatowy

2. Hosta hybrida 'Clifford's Forest Fire' - funkia
3. Taxus baccata - cis pospolity (strzyzony do ok. 120 cm)
4.Rhododendron - różanecznki
5.Rhododendron - różanecznik z grupy jakuszimani
6.Carex morrowii 'Silver Sceptre'
Trzecie rozwiązanie, to kompozycja krzewów liściastych i bylin o kontrastujących ze sobą kolorach i kształtach liści, które odegrają większą rolę ozdobną niż niepozorne kwiaty zastosowanych gatunków.

rośliny do cienia

1. Berberis thunbergii 'Erecta' - berberys Thunberga

2. Jamium maculatum - jasnota plamista
3. Berberis thunbergii 'Helmond Pillar' - berberys Thunberga
4. Alchemilla molis - przywrotnik ostroklapowy
5. Pennisetum alopecuroides 'Hameln' - rozpelnica japońska
6. Heuchera hybrida 'Crimson Curis' - żurawka

DUŻY OGRÓD PRZY NOWYM DOMU W CHYBACH

zielonekolka

Poniżej projekt zagospodarowania dużego ogrodu, który powstał przy nowym domu jednorodzinnym. Materiały użyte w ogrodzie nawiązują do tych zastosowanych przy wykończeniu budynku. Nawierzchnie wykonane są z kostki bazaltowej, oraz z białych płyt betonowych Presstone. Natomiast taras oraz obudowa wanny Spa wykonane są z drewna.

Projekt ogrodu chyby

Projekt ogrodu jest bardzo czytelny. Kształty rabat oparte są na planie koła i linii prostych. Całość ma korespondować ze stosunkowo nowoczesną bryłą budynku.

ogród chyby

Ogród frontowy został zagospodarowany w sposób otwarty. Większą część tej przestrzeni zajmują nawierzchnie utwardzone. Nie zastosowano też klasycznego ogrodzenia, którego rolę przejmuje zimozielony, strzyżony żywopłot z cisu.

wizualizacja 3d

Na życzenie inwestorów w ogrodzie oprócz dużej liczby roślin iglastych, znalazło się też sporo kwitnących o każdej porze roku, krzewów i bylin.

wizualizacja ogrodu

Duży drewniany taras zapewnia miejsce na ustawienie zestawu wypoczynkowego oraz stworzenie zewnętrznej jadalni. Całość obsadzona została lawendą i różami. Niejako przedłużeniem tej przestrzeni jest obudowana drewnianymi podestami wanna Spa, która tonie w zieleni i zapewnia osłonięte od wzroku sąsiadów miejsce wypoczynku.

projekt ogrodu poznan

© zielonekółka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci