architektura krajobrazu, ogrody, rośliny i nie tylko

O PROJEKTOWANIU

wtorek, 15 marca 2011

Dziś kolejna dawka porad dla nowych posiadaczy ogródków (znaczy kawałka ziemi). Chciałabym podpowiedzieć Wam kilka pytań, na które powinniście umiec udzielić odpowiedzi projektantowi i sobie jeżeli chcecie otrzymać odpowiedni projekt.

Na początek jeszcze tylko wspomnę, że oczywiście istotne jest gdzie działka sie znajduje, czy to środek lasu czy dzielnica willowa w mieście. Jakie jest podłoże i orientacja względem kierunków świata, czy wody gruntowe nisko czy wysoko i inne takie tam. Zakładam jednak, że o tym pamiętał architekt.

 

 

A teraz Wasza kolej:

- dla kogo ogród?; czy dla dorosłych , czy dla dzieci, czy macie/ będziecie mieli psa? kucyka?? kozę???fretkę???? (z dziećmi to różnie bywa :) )

- w jaki sposób lubicie spędzać czas (raczej miejsce na zestaw wypoczynkowy czy boisko do siatkówki?)

- czy chcecie widzieć sasiadów czy raczej szczelnie sie od nich osłonic

- czy lubicie prace ogrodowe/ zajmie się tym firma ogrodnicza czy preferujecie raczej mało zajmujące rozwiązania

- ile samochodów ma parkować na posesji
- ile pieniędzy chcecie przeznaczyć na to przedsięwzięcie

- jaki bedzie sposób realizacji, czy zrobicie to własnymi siłami czy zlecicie firmie

- czy w ogrodzie będzie automatyczne nawadnianie

- z jakich materiałów chcecie wykonać nawierzchnie, tarasy, schody, ogrodzenie

- na koniec zastanówcie sie jaki styl ogrodu Wam odpowiada (miło by było aby dobrze wpisał sie w otoczenie)


 

Pamiętajcie to ma być Wasze miejsce na ziemi. Nie warto kopiować rozwiązań zastosowanych u sąsiada, nie warto ulegać modom, które bardzo szybko przemijają. Warto za to zastosować nasze rodzime gatunki roślin, które będą łatwe w uprawie i świetnie sprawdzą się w otoczeniu. Warto też zastosować naturalne materiały jak kamień czy drewno które prezentują się dobrze w każdym miejscu.

niedziela, 30 stycznia 2011

Dziś dalszy ciąg informacji dla początkujących właścicieli ogrodów. Zakładam, że już podjęliście decyzję do jakiego projektanta należy się zgłosić. Teraz czas się zastanowić kiedy należy się zająć przygotowaniem projektu.

Jeżeli skontaktujecie się z architektem to na 99,9 % usłyszycie, że oczywiście projekt należy zrobić jak najwcześniej!!! Najlepiej proszę się zgłosić jutro :) To czasami jest rzeczywiście uzasadnione dobrem klienta. Nie ma się jednak co oszukiwać, na rynku usług jest duża konkurencja więc każdy chce złapać klienta od razu żeby się nie rozmyślił. Tak to już jest, żyć jakoś musimy, a ja po prostu naiwna jestem.

Innym terminem szczególnie przez nas preferowanym jest okres zimowy. Wiadomo bowiem, że jest to branża sezonowa i po prostu w zimie mamy niewiele pracy. Im bliżej wiosny tym więcej zamówień no i oczywiście wyjazdów w teren, na realizacje i takie tam (jeżeli jakiś architekt zieleni nigdy nie bierze udziału w realizacjach to nie polecam współpracy, na pewno z tego projektu nic nie będzie). Wracając do terminu zimowego, jeżeli będziecie zakładać ogród za powiedzmy 3 - 6 miesięcy to ok. To rozwiązanie jest dobre ponieważ rzeczywiście często zimą projekty robione są nieco taniej z w/w powodów. Jest też dużo czasu na dopracowanie szczegółów.

 

Jeszcze tylko dwa słowa dlaczego nie proponuję zabierania się za projektowanie zbyt wcześnie. Przede wszystkim dlatego, że niejednokrotnie poprawiałam takie projekty a wzasadzie robiłam po raz drugi. Jest mianowicie zazwyczaj tak, że ludzie patrząc na mapkę z planem działki i domu nie mają dostatecznej wyobrażni przestrzennej aby podjąć właściwe decyzje dotyczące projektu. Tu jest oczywiście rola architekta aby właściwie doradzić ale tak czy inaczej ostatecznie klient chce dokonać zmian, jak już powstanie budynek ,,bo tak mu się teraz wydaje jak tu stoi, że chciałby'' to i tamto. To jest jedna kwestia a druga dotyczy po prostu czasu. Jeżeli zbyt długo będziemy patrzeć na projekt i się zastanawiać to zaczniemy wszystko zmieniać i szukać nowych rozwiązań. Nie znaczy to, że projekt był zrobiony źle ale po prostu z czasem, to co widzimy zaczyna nas nudzić i chcemy zmian. Ta sytuacja z resztą nie dotyczy tylko ogrodów.

Jest kilka decyzji, które należy podjąć odpowiednio wcześniej. Sprawa dotyczy przede wszystkim humusu (czyli wierzchniej, żyznej warstwy ziemi) który przed rozpoczęciem budowy należy zdjąć i zabezpieczyć (jeżeli chcemy go wykorzystać do zakładania ogrodu). Należy sie też dobrze zastanowić gdzie i jakiej wielkości ma być taras, jak poprowadzić ewentualne instalacje podziemne, bądź gdzie zlokalizować szambo. Sytuacja nieco się komplikuje, jeżeli na działce występują duże różnice wysokości. Wówczas ważne aby dobrze ustalić wysokość posadowienia budynków, ewentualnie przemyśleć wykorzystanie ziemi z wykopów fundamentowych do stworzenia wypłaszczeń, teras.

 

I jeszcze jedno na koniec. Projektu nie należy robić zbyt wcześnie ale zbyt późno to też kiepski pomysł. Często spotykam się z sytuacją kiedy inwestor zasadniczo zamierza zamówić projekt ale stwierdza, że w ramach oszczędności najpierw założy na całym terenie trawnik i obsadzi płot tujami a w następnym roku zgłosi się po projekt i będzie go systematycznie realizował. Nic bardziej mylnego. Zakładanie trawnika jest drogie, że nie wspomnę o kupowaniu setek żywotników a projekt bazujący na tym podkładzie jest słaby. Zdecydowanie proponuję wykonanie projektu i wówczas wykonanie samego trawnika zgodnie z zarysem z planu (wówczas okaże się że jest to przeciętnie teren o ok. 30-40% mniejszy niż w wersji powyżej), a jeżeli chodzi o szybkie osłonięcie się od sąsiadów to nie ma nic tańszego i bardziej ekonomicznego niż odpowiednie pnącze.

wtorek, 07 grudnia 2010

Tak na dobry początek chciałabym wyjaśnić czym właściwie jest i jak powinien wyglądać projekt zieleni. Jest to o tyle ważne, że często potencjalny klient nie wie właściwie czego się spodziewać po spotkaniu z architektem krajobrazu i za co tak naprawdę ma mu zapłacić.

Skupię się tu oczywiście na projektach prywatnych czyli głównie ogrodach przydomowych, czasami zieleni przy firmie bądź innym obiekcie. Natomiast celowo pomijam zieleń miejską oraz inne duże zlecenia ze względu na zupełnie inny charakter ich prowadzenia oraz realizacji.

 


 

Dla kogo projekt?

Generalnie po projekt ogrodu powinny zgłosić się osoby, które nie mają ochoty, czasu bądź nie potrafią samodzielnie uporać się z otoczeniem domu. Muszą to być oczywiście ludzie, dla których efekt finalny, to znaczy wygląd ogrodu jest rzeczą istotną. Nie oszukujmy się bowiem, że dla każdego z nas jest to tak samo ważne. Jeżeli jest nam obojętne co będzie rosło dookoła to też ok. Wówczas im mniej ingerencji tym efekt może stać się ciekawszy, przyroda bowiem doskonale radzi sobie sama, a kształtowanie krajobrazu jest swego rodzaju wymysłem. Nic więc na siłę.

Do kogo po projekt?

Jeżeli jednak zdecydujemy sie na wizytę u 'specjalisty' to dowiedzmy się na ile on tym 'specjalistą" rzeczywiście jest. Architekt krajobrazu nie posiada co prawda żadnych państwowych uprawnień do wykonywania zawodu (to bardzo drażliwy temat wśród samych zainteresowanych, ponieważ obecnie 'projektowaniem ogrodów' zajmuje się każdy chętny) ale z pewnością ważne jest aby miał odpowiednie wykształcenie (najlepiej coś więcej niż kurs weekendowy :)) i oczywiście doświadczenie nie tylko przy komputerze czy biurku ale także z materiałem roślinnym. Jestem bowiem głęboko przekonana, że tylko wówczas można osiągnąć sukces.

Jak w każdej dziedzinie życia, tu także najlepiej zgłosić sie do kogoś z tzw. polecenia. Jeżeli nie mamy akurat takiej osoby to pozostaje nam najczęściej internet lub wizyta w biurze. Przed dokonaniem wyboru dobrze było by oczywiście obejrzeć choć kilka projektów wykonanych przez tą osobę wcześniej. Według mnie ważne  też w jaki sposób są one przedstawione graficznie, im większe zdolności plastyczne bądź lepsza obsługa programów komputerowych u architekta tym większa pewność, że otrzymacie to o co prosiliście. Wiem bowiem z doświadczenia, że większość klientów patrząc na projekt zieleni widzi tam tylko i wyłącznie większe i mniejsze zielone kółka. Koniecznie zastanówcie się także czy dobrze Wam się rozmawia z tą osobą, czy się rozumiecie. To bardzo ważne ponieważ projektant ma spełnić Wasze marzenia a nie narzucać głównie swoje rozwiązania. Efektem nie ma być dzieło sztuki (od tego mamy swoje konkursy), to będzie po prostu miejsce w którym musicie się dobrze czuć. Ma być piękne i dobrze zaprojektowane ale Wasze!

 


 

Jakie pytania powinien zadać nam architekt?

Przed spotkaniem powinniście zastanowić się czego właściwie oczekujecie. Czy chcecie projekt realizować samodzielnie czy zlecicie to firmie ogrodniczej? Do czego ma wam służyć ogród, czy będziecie w nim spędzać dużo czasu i czy macie czas i ochotę by się nim zajmować? Czy cenicie sobie prywatność a może chcecie widzieć sąsiadów. Czy w ogrodzie będą bawiły się dzieci a może przebywały zwierzęta? Jaki styl preferujecie nowoczesny, rustykalny, klasyczny...?Pytań jest oczywiście jeszcze masa ale przynajmniej na część z nich powinniście znać odpowiedź. To ułatwi dalszą współpracę i szybkie znalezienie tego co się Wam spodoba.

 

Co powinien zawierać projekt?

Podstawowy projekt zieleni wykonywany dla ogrodu prywatnego ma zazwyczaj formę zeszytu A4 i składa się z dwóch części: opisowej i graficznej.

W pierwszej zawarte powinny zostać wszystike istotne informacje dotyczące projektowanego terenu (jeżeli zachodzi taka potrzeba to wykonana zostaje inwentaryzacja zieleni), czasami umieszcza się tu informacje na temat zakładania ogrodu i pielęgnacji roślin. Obowiązkowo znajduje się tutaj spis wszystkich gatunków roślin użytych w projekcie z ich oznaczeniami umieszczonymi na planszach.

Część rysunkowa składa sie przede wszystkim z rzutów terenu rysowanych w odpowiedniej skali, często wykonywanych także w wersji kolorystycznej. Jeżeli opracowywany obszar charakteryzuje się dużą różnicą wysokości to znajdą się zapewne przekroje terenu, projekty murków oporowych. Dodatkowych , szczegółowych projektów (czasami wręcz architektonicznych) mogą wymagać też inne elementy które chcemy umieścić w ogrodzie: zbiorniki wodne, kaskady, altany, schody itp.

Dodatkowym elementem, który ułatwia przedstawienie pomysłów zawartych w projekcie są wizualizacje (wykonywane ręcznie bądź komputerowo), rysunki perspektywiczne, czy aksonometrie.

 


 

Teraz możecie zaczynać. Zakładanie ogrodu to całkiem przyjemna rzecz. Trzeba pamiętać jednak, że jest to 'żywy organizm' i jego budowa nigdy nie zostanie ukończona. Zawsze trzeba będzie coś zmienić, ulepszyć, poprawić czy usunąć. Zaczynając tą przygodę trzeba mieć tego świadomość