architektura krajobrazu, ogrody, rośliny i nie tylko

FACHOWE PORADY

piątek, 13 czerwca 2014

Dziś chciałabym zaproponować wam pomysł na zagospodarowanie zacienionego miejsca przed domem. Wejście do budynku znajduje się od strony północnej i słońce zagląda tu tylko późnym popołudniem. Musimy więc dobrać gatunki, które zadowolą się niewielką ilością promieni słonecznych. Problemem jest tu jednak nie tylko konieczność zaproponowania roślin cienioznośnych ale też takich, które będą dobrze wyglądały przez większą część roku. Trzeba bowiem pamiętać , iż jest to reprezentacyjny fragment ogrodu.

projekt ogrodu czerwonak

Poza rabatami musi się tu znaleźć także miejsce na komunikację. Najciemniejszy kąt, przy samych drzwiach został zaprojektowany w formie dużego podestu, natomiast pod oknami i wzdłuż ściany garażu wygospodarowane zostało miejsce na rośliny aby ilość nawierzchni utwardzonych nie była przytłaczająca.

Dobrym rozwiązaniem w tego typu miejscach jest stworzenie trwałej kompozycji ścieżek, schodów i gazonów na rośliny, które już same w sobie będą tworzyły ciekawą aranżację. To odwróci uwagę od nieciekawie wyglądających w okresie zimowym roślin a także zminimalizuje ilość niezagospodarowanej ziemi, która będzie w cieniu wydeptywana i brzydka ponieważ trawa nie będzie tu dobrze rosła.

zacienione miejsce w ogrodzie

 Moja propozycja to połączenie nawierzchni z nieregularnych płyt chodnikowych, uzupełnionych tłuczniem granitowym z podkładami drewnianymi. Postanowiłam stworzyć też trzy donice na rośliny, które uporządkują zieleń i w prosty sposób zorganizują przestrzeń. Dwie z nich wykonane mogą zostać z kostki granitowej, czyli z tego samego materiału co schody i podest, a jedna z drewna. Donice i ścieżka są umieszczone na trzech poziomach, co wygląda ciekawiej i lepiej wyeksponuje rośliny.

Pierwsze rozwiązanie to propozycja do zachodniej części Polski ponieważ w kompozycji zostały wykorzystane rośliny o mniejszej mrozoodporności. Główną ozdobą aranżacji jest delikatny klon palmowy o ażurowych liściach w kolorze ciemnej wiśni. W okresie zimowym obecność czterech gatunków zimozielonych oraz trawy ozdobnej zapewni ciekawy wygląd rabat.

zacieniona rabata

1. Taxus baccata 'Viridis' - cis pośredni

2. Aruncus aethusifolius - parzydło blekolistne

3. Pachysandra terminalis - runianka japońska

4. Buxus sempervirens - bukszpan wieczniezielony (formowany w kule średnicy ok. 80 cm)

5. Heuchera hybrida 'Delta Dawn' - żórawka

6. Carex muskingumensis - turzyca muskegońska

7. Acer palmatum 'Dissectum Nigrum' - klon palmowy

8. Vinca minor - barwinek pospolity

9. Astilbe japonica 'Deutschland' - tawułka japońska

10. Cornus canadensis - dereń kanadyjski

Drugie rozwiązanie, to propozycja bardzo prosta. Oparta niemal wyłącznie na roślinach zimozielonych i trawach ozdobnych. Taka kompozycja będzie wyglądała prawie tak samo przez większość roku. Wiosną najbardziej ozdobne będą kwitnące różaneczniki, które wynagrodzą nie w pełni rozwinięte jeszcze trawy i kiełkujące dopiero funkie.

1. Calamagostis acutiflora 'Karl Foerster' - trzcinnik ostrokwiatowy

2. Hosta hybrida 'Clifford's Forest Fire' - funkia

3. Taxus baccata - cis pospolity (strzyzony do ok. 120 cm)

4.Rhododendron - różanecznki

5.Rhododendron - różanecznik z grupy jakuszimani

6.Carex morrowii 'Silver Sceptre'

Trzecie rozwiązanie, to kompozycja krzewów liściastych i bylin o kontrastujących ze sobą kolorach i kształtach liści, które odegrają większą rolę ozdobną niż niepozorne kwiaty zastosowanych gatunków.

rośliny do cienia

1. Berberis thunbergii 'Erecta' - berberys Thunberga

2. Jamium maculatum - jasnota plamista

3. Berberis thunbergii 'Helmond Pillar' - berberys Thunberga

4. Alchemilla molis - przywrotnik ostroklapowy

5. Pennisetum alopecuroides 'Hameln' - rozpelnica japońska

6. Heuchera hybrida 'Crimson Curis' - żurawka

niedziela, 13 maja 2012

Maj to w ogrodzie jeden z piękniejszych miesięcy. Kwitnie masa kwiatów a wszystkie rośliny bardzo intensywnie się rozwijają. Jest to też niestety miesiąc bardzo pracowity dla ogrodników.

Zacznijmy od trawnika

W tym czasie trawa rośnie bardzo intensywnie. Trzeba pamiętać o jej systematycznym koszeniu i zaopatrzeniu w nawóz. Najlepsze efekty uzyskamy kosząc trawnik co 7-10 dni i ścinając jednocześnie nie więcej niż 1/3 długości. Do zasilania roślin polecam stosowanie nawozów długodziałających, które uwalniają składniki odżywcze nawet do kilku miesięcy.

  Dzięki tym zabiegom trawnik odzyska ładny zielony wygląd, zagęści się i będzie doskonałym miejscem zabaw oraz tłem dla pozostałych roślin. Jeżeli trawa była po zimie w złym stanie to trzeba niestety włożyć nieco więcej wysiłku w jej regenerację a zabiegi pielęgnacyjne zacząć już w kwietniu.

 

 

Po przekwitnięciu wykonujemy ciecie krzewów  kwitnących wczesną wiosną.

 Są to migdałowce: trójklapowy i karłowy, porzeczki: złota i krwista, tawuły: wczesna, śliwolistna i popielata. Wycinamy bardzo nisko stare pędy aby odmłodzić krzew i poprawić ich pokrój natomiast pozostałe przycinamy na wysokości ok. 2/3. Nawozimy rośliny nawozami wieloskładnikowymi. Poprawi to wygląd roślin i zapewni kwitnienie w przyszłym roku.

W tym czasie trzeba także usunąć zwiędłe kwiaty wcześnie kwitnących roślin cebulowych takich jak: hiacynt, narcyz, krokus, cebulica czy śnieżnik oraz wcześnie kwitnących odmian tulipanów,  zanim zawiążą się nasiona co osłabia cebulki. Jeśli kępy roślin cebulowych, kwitnących wczesną wiosną rosły zbyt gęsto, warto je wykopać (w momencie, gdy liście już zasychają), rozdzielić, przesuszyć i posadzić na nowym miejscu. Bulwy i cebulki można też przechować w chłodnym miejscu i posadzić dopiero jesienią. W tym miesiącu  sadzimy także cebule i bulwy roślin niezimujących w gruncie takich jak dalie, mieczyki, krokosmie, brodie, kanny, szczawik Deppego i begonie bulwiaste,  które nadają się zarówno do ogrodów jak i do skrzynek, na balkony i tarasy.

 

 

Maj to dobry czas na sadzenie wszelkiego rodzaju krzewów ozdobnych sprzedawanych w pojemnikach. Szczególnie popularne są w tym czasie różaneczniki i azalie, które zaczynają właśnie pięknie kwitnąć.

Druga połowa miesiąca to już bezpieczny czas na wysadzenie sadzonek kwiatów jednorocznych oraz roślin balkonowych wrażliwych na mrozy. Przed wysadzeniem na miejsca stałe, warto na początku maja zahartować rozsady kwiatów oraz kiełkujące już bulwy i cebulki.

Jeżeli chcemy aby nasz ogród zdobiły kwiaty jednoroczne (wysiewane bezpośrednio do gruntu) to jest to odpowiedni moment na wysianie większości z nich.

 

 

Okres wzmożonego wzrostu nie omija niestety chwastów, których cała masa pojawia sie na rabatach. Nie pozostaje więc nic innego jak systematyczne usuwanie. Pomocne przy walce z nimi jest oczywiście układanie na rabatach odpowiedniej agrowłókniny oraz ściółkowanie podłoża korą lub innym materiałem przepuszczalnym.czwartek, 10 marca 2011

Jeszcze zima w pełni ale z każdym dniem ta sytuacja może się zmienić, dlatego postanowiłam zamieścić kilka podpowiedzi co warto, a co należy zrobić w ogrodzie w tym miesiącu.

Przedwiośnie to okres szczególnie niebezpieczny dla wielu roślin ponieważ temperatury w ciągu dnia potrafią już wzrastać znacząco powyżej zera natomiast w nocy zdarzają się silne przymrozki. Jest to najczęściej przyczyna przemarzania młodych pąków na roślinach liściastych.


 

okrycie zimowe

Jeżeli temperatury już się ustabilizowały to należy zacząć usuwać zimowe okrycia roślin. Należy to jednak zrobić stopniowo i jeśli zdarzają się jeszcze przymrozki to tylko rozchylić włókninę a nie usuwać całość. Najlepiej zrobić to w niezbyt słoneczny dzień aby oszczędzić roślinie zbyt dużego skoku temperatury.

rośliny iglaste

Roślinom iglastym (oraz zimozielonym liściakom) może w tym czasie zagrażać tzw. susza fizjologiczna. Przyczyna tego zjawiska jest parowanie wody z igieł podczas silnego nasłonecznienia, które już często się zdarza a zamarznięte podłoże uniemożliwia jeszcze uzupełnienie przez roślinę jej poziomu. Jeśli więc nie ma mrozu to zacznijmy je delikatnie podlewać co pomaga w rozmarzaniu gruntu. Można też zdjąć w tym czasie ściółkę dookoła roślin, gdyż mocno wyściółkowana gleba dłużej rozmarza.

Jeżeli mamy drzewka owocowe to jest to także odpowiednia pora (no tak już w lutym) aby zająć się przycinaniem pielęgnacyjnym i formowaniem ich koron. Należy pamiętać o zabezpieczeniu ran po obcięciu odpowiednią, ogrodnicza maścią przeciwgrzybiczną.


 

Z bylinami nie ma na razie za dużo pracy (chwast yna szczęście jeszcze śpią). Te które zaczną kwitnąć wczesną wiosna za chwilę zaczną się wyłaniać spod ziemi więc pomóżmy im poprzez delikatne wzruszenie ziemi wokół no i usunięcie zeszłorocznych, zaschniętych, martwych części roślin i ewentualnej ściółki zimowej.

Trzeba jednak uważać z tymi pracami bo sporo roślin cebulowych już wychyliło z ziemi małe zielone wierzchołki i są narażone na uszkodzenia, a szkoda byłoby stracić ten piękny wiosenny akcent w ogrodzie.

Jeżeli chcemy mieć w tym roku w ogrodzie rośliny jednoroczne i warzywa to tez najwyższa pora zainteresować się tematem, ponieważ część z nich wymaga już wysiania.

Ach i jeszcze jedno jeśli chcecie posadzić rośliny kupione z gołym korzeniem to już teraz należy wyprawić się do centrum ogrodniczego i takowe nabyć a następnie niezwłocznie posadzić. W ten sposób najczęściej sprzedawane są drzewa owocowe ale nie tylko.

No i na koniec zostawiam trawnik, który właśnie wyłonił się spod śniegu. Przede wszystkim prawdopodobnie nie wygląda atrakcyjnie. Wystarczy kilka zabiegów pielęgnacyjnych a na pewno odzyska zeszłoroczny wigor. Na początek dajmy do końca rozmarznąć glebie. Zanim podłoże przeschnie jest bardzo miękkie i łatwo ulega zniszczeniu więc najlepiej by było po nim specjalnie nie chodzić J. Dobrze będzie na początku usunąć z niego tzw. Filc czyli resztki zaschniętej trawy i liści które hamują dopływ powietrza do korzeni (robimy to po prostu za pomocą grabi – to dobry trening po zimowym siedzeniu na kanapieJ) Nasz trawnik możemy jeszcze potraktować aeratorem lub wertykulatorem co także zwiększy dostęp powietrza i trochę rozluźni glebę (jeśli ziemia jest bardzo ciężka to można trawnik też po tych zabiegach piaskować) oraz  zwałować aby zniwelować nierówności. Jeśli natomiast po zimie pojawiły się dziury, zagłębienia czy inne uszkodzenia to można je uzupełnić ziemią z odpowiednimi nasionami trawy.


Teraz należy wyciągnąć jakiś wygodny fotel ogrodowy. Zrobić sobie gorącą herbatę i powygrzewać się w pierwszych promieniach wiosennego słońca.

Pozdrawiam Kasia