architektura krajobrazu, ogrody, rośliny i nie tylko

MOJE PROJEKTY

niedziela, 27 października 2013

Poniżej projekt zagospodarowania dużego ogrodu, który powstał przy nowym domu jednorodzinnym. Materiały użyte w ogrodzie nawiązują do tych zastosowanych przy wykończeniu budynku. Nawierzchnie wykonane są z kostki bazaltowej oraz z białych płyt betonowych Presstonn. Natomiast taras oraz obudowa wanny Spa wykonane są z drewna.

Projekt ogrodu chyby

Projekt ogrodu jest bardzo czytelny. Kształty rabat oparte są na planie koła i linii prostych. Całość ma korespondować ze stosunkowo nowoczesną bryłą budynku.

ogród chyby

Ogród frontowy został zagospodarowany w sposób otwarty. Większą część tej przestrzeni zajmują nawierzchnie utwardzone. Nie zastosowano też klasycznego ogrodzenia, którego rolę przejmuje zimozielony, strzyżony żywopłot z cisu.

wizualizacja 3d

Na życzenie inwestorów w ogrodzie oprócz dużej liczby roślin iglastych znalazło się też sporo kwitnących o każdej porze roku, krzewów i bylin.

wizualizacja ogrodu

Duży drewniany taras zapewnia miejsce na ustawienie zestawu wypoczynkowego oraz stworzenie zewnętrznej jadalni. Całość obsadzona została lawendą i różami. Niejako przedłużeniem tej przestrzeni jest obudowana drewnianymi podestami wanna Spa, która tonie w zieleni i zapewnia osłonięte od wzroku sąsiadów miejsce wypoczynku.

projekt ogrodu poznan

środa, 23 października 2013

To propozycja dla osób, które chcą efektywnie wykorzystać niewielki fragment ziemi przynależący do segmentu w zabudowie szeregowej. Taki teren, przez dewelopera szumnie zwany ogrodem, jest trudny do zagospodarowania ze względu na niewielki rozmiar oraz konieczność wnoszenia wszystkich materiałów przez wnętrze domu.


Najczęściej właściciele decydują się na posianie trawy i obsadzenie ogrodzenia tujami. Jest to rozwiązanie o tyle nietrafione, że posiadanie trawnika generuje cotygodniowe koszenie i jeżdżenie kosiarką przez salon. Kosiarkę trzeba oczywiście mieć gdzie trzymać a skoszoną trawę gdzie wyrzucić. Druga sprawa to efekt jaki osiągniemy po kilku latach gdy tuje już podrosną wzdłuż i wszerz a w ogródku zrobi się cieniście i jeszcze ciaśniej. 


W takich sytuacjach najczęściej proponuję więc utwardzenie nawierzchni i posadzenie niewymagających szczególnej troski roślin w specjalnie przygotowanych skrzyniach, donicach czy na rabatach. 


W tym przypadku klientce zależało na stworzeniu trwałego miejsca do siedzenia dla dorosłych. Osłoniętego od sąsiednich działek. Co osiągnęliśmy dzięki budowie ławek (wewnątrz znajdują się schowki na narzędzia ogrodnicze i inne sprzęty) i ustawieniu donic z kratkami i podporami na rośliny po obu stronach ogrodu.


Ścianę na wprost okien pozostawiłam z częściowo otwartym widokiem ponieważ nie było potrzeby osłaniani się z tamtej strony. W tym miejscu została też wkomponowana ścianka z łupka z wbudowaną wodną kaskadą , która będzie ładnie widoczna przez okno  jadalni.


Pozostały teren pozostał pusty aby stworzyć miejsce do zabawy dla dzieci lub umożliwić wstawienie innych urządzeń ogrodowych.


Do obsadzenia tarasu zaproponowałam rośliny zimozielone, kwitnące krzewy i byliny oraz trawy ozdobne a także pnącza, które oplotą drewniane konstrukcje.

Całość prezentuje się bardzo efektownie a dzięki zastosowanym naturalnym materiałom długo będzie wyglądała stylowo i nowocześnie.

Jest to jednak zdecydowanie bardziej pracochłonne i kosztowne rozwiązanie od trawnika i tuj. Proponuję jednak rozważyć taką propozycję ponieważ spędzenie niedzielnego poranka w ładnym , zielonym otoczeniu jest bezcenne.


środa, 27 lutego 2013

W oczekiwaniu na wiosnę wrzucam kilka obrazków z mojego ostatniego, zimowego projektu. Jest to przykład na zagospodarowanie niedużej przestrzeni zlokalizowanej przy skrajnym segmencie szeregowca.

Najważniejszymi wytycznymi projektowymi było stworzenie eleganckiego i ciepłego ogrodu służącego rodzinie. Zorganizowanie miejsca zabaw i odpoczynku. Zapewnienie prywatności poprzez szczelne osłonięcie się od sąsiedniej działki i zaprojektowanie ogrodu stosunkowo łatwego w pielęgnacji.

Ogród ma jednocześnie nawiązywać do nowoczesnej elewacji budynku a z drugiej dać właścicielom poczucie przebywania w kwitnącym, wiejskim ogrodzie.

Bujne i kolorowe formy krzewów i bylin zostały ujęte w prostych i czytelnych kształtach donic i rabat co dodatkowo podkreśla ich piękny kształt.

Do zaaranżowania przestrzeni zostały wykorzystane eleganckie i ponadczasowe elementy jak: drewno, granit i łupek. Użycie tego typu naturalnych materiałów gwarantuje doskonały efekt a także zapewnia długą żywotność zarówno donic, obrzeży rabat, ścieżek i tarasu. Niepodważalną zaletą takich materiałów jest także to, że ładnie się starzeją i nie wychodzą z mody.

sobota, 12 maja 2012

Nawet najmniejszy balkon może stać się dla naszego mieszkania oazą zieleni i cieszyć jego mieszkańców widokiem kwiatów, zapachem ziół i cieniem rzucanym przez liście.

Jeżeli mamy trochę chęci i miejsca oczywiście, możemy nawet na 10 piętrze wieżowca stworzyć atrakcyjne miejsce wypoczynku wśród zieleni.

Poniżej propozycja zagospodarowania balkonu w bloku przy ul. Katowickiej w Poznaniu. W takim miejscu można odpocząć, poczytać książkę lub zjeść posiłek na świeżym powietrzu.

Często problemem przy zagospodarowywaniu tego typu miejsc są silne wiatry wiejące na większej wysokości (tak jak w tym przypadku) lub zbytnie nasłonecznienie. Trzeba wówczas pamiętać o zastosowaniu roślin odpornych, dobrze znoszących okresowe przesuszenie. Jeżeli słońca jest niewiele to pozostają nam rośliny cieniolubne.


 


Ważny jest też odpowiedni dobór mebli i pojemników na rośliny aby spełniały one zarówno funkcje użytkowe ale też były elementem dekoracyjnym ponieważ będziemy je codziennie oglądać z okien salonu.

 


Dobierając rośliny warto pamiętać o kilku sztukach zimozielonych aby także w zimie zdobiły nasz balkon. Nie można jednak pominąć kwitnących roślin jednorocznych, które dają nam corocznie swobodę zmiany aranżacji. Do obsadzenia donic świetnie nadają się też rośliny użytkowe jak zioła czy drobne krzewinki owocowe: poziomki czy truskawki pnące. 


poniedziałek, 14 listopada 2011

Dziś propozycja zagospodarowania dużego (prawie 3000 m2) ogrodu prywatnego. Jest to projekt, który właśnie skończyłam więc zrealizować udało się go w tym roku tylko częściowo ale na wiosną będzie już na pewno pięknie.


Charakterystyczna jest tu część frontowa. Kiedy spotkałam się z klientami mieli już pomysł na ułożenie kostki brukowej, który 'wpasowałam' do mojego projektu choć częściowo go zmodyfikowałam aby był bardziej funkcjonalny.


Myślę, ze efekt końcowy jest bardzo ciekawy. Duże donice, wzdłuż ścieżki świetnie zagospodarowały bardzo dużą przestrzeń przed domem i odwróciły uwagę od sporej powierzchni bruku, która w przeciwnym razie byłaby przytłaczająca.

projekt ogrodu czerwonak

Dom od strony frontowej jest tez dość znacznie wyniesiony nad ziemię, ze względu na różnicę wysokości terenu, a duża ilość nasadzeń umieszczonych wokół wejścia niweluje nieco to wrażenie.


W tylnej części działki zaaranżowany został dość duży zagajnik, przez który prowadzą ścieżki z kamienia naturalnego, a który ma za zadanie oprócz funkcji ozdobnych oczywiście, osłonięcie się od sąsiadującej posesji oraz wiatru. Duża rabata sąsiaduje też bezpośrednio z tarasem i budynkiem mieszkalnym.


Pozdrawiam i życzę ciekawych pomysłów na wasze ogrody.


 
1 , 2