architektura krajobrazu, ogrody, rośliny i nie tylko

INSPIRUJĄCE MIEJSCA

niedziela, 20 marca 2011

Trochę na ostatnią chwilę. Chciałam jednak podsunąć pomysł lokalnym (okolice Poznania) wielbicielom spacerów w błocie. Jeżeli macie ochotę zobaczyć jak do życia budzi się wiosenna przyroda, to zapraszam do ŚNIEŻYCOWEGO JARU. Miejsca, w którym można pospacerować a dodatkowo przez dwa tygodnie w roku podziwiać rozległe połacie kwitnącej śnieżycy wiosennej.

 

 

Rezerwat utworzono w 1975 roku (od tamtego czasu jego teren systematycznie się powiększa) i obecnie zajmuje powierzchnię ponad 9 ha. Jest to teren położony nad brzegami strumienia, w malowniczym wąwozie znajdującym się na terenie Nadleśnictwa Łopuchówko. Jako, że nie jest to naturalne stanowisko występowania śnieżycy można przypuszczać, że gatunek ten został tutaj przyniesiony przez człowieka, natomiast sprzyjające warunki pozwoliły na tak spektakularny rozwój.

Z Poznania trzeba udać się na północ, w okolice Murowanej Gośliny. Po szczegóły dojazdu i lokalizacji parkingów zapraszam na stronę  nadleśnictwa lopuchowko.lasypanstwowe.poznan.pl

 

 

W Polsce aturalne stanowiska występowania śnieżycy wiosennej znajdują się w Sudetach i Karpatach Wschodnich oraz rzadko w południowej części Niżu. Występuje na glebach żyznych, próchniczych okresowo zalewanych przez wodę.

Śnieżyca wiosenna - Leucoium vernum jest silnie trującą rośliną cebulową. Na pierwszy rzut oka przypomina popularnego przebiśniega, od którego jednak różni się znacząco budową samego kwiatu. Należy do rodziny amarylkowatych. Pęd kwiatowy wraz z liśćmi wyrasta bezpośrednio z ziemi (ich długość nie przekracza zwykle 30 cm). Na jego szczycie znajduje się jeden kwiat. 

Snieżyce kwitną zazwyczaj w marcu, raczej w drugiej połowie. W tym też czasie rezerwat przeżywa oblężenie. W tym roku kwiaty już kwitną więc najlepiej zaplanować wycieczkę w najbliższym tygodniu.

Z powodu ogromnej wrażliwości na wydeptywanie, rośliny odsuwają się od drogi, jednocześnie zasiedlając nowe obszary. Między innymi z tego też powodu w rezerwacie należy trzymać się ściśle wyznaczonego szlaku.

Zyczę udanej wycieczki.